ccTLD (Domena krajowa najwyższego poziomu)

ccTLD (country code top-level domain jest to dwuliterowa domena najwyższego poziomu zarezerwowana dla państwa, grupy państw lub terytorium zależnego.  Większość domen najwyższego poziomu odpowiada kodowi kraju zgodnemu ze standardem ISO 3166-1. Wyjątkiem wśród domen najwyższego poziomu jest domena .eu, która nie reprezentuje kraju lub terytorium zależnego a formalną organizację państw. Żadna inna organizacja lub federacja państw nie posiada swojej własnej domeny najwyższego poziomu. 

Niektóre domeny krajowe kombinacją liter odpowiadają popularnie stosowanym skrótom dzięki czemu stały się popularne nie tylko na terenie swojego kraju, ale i poza granicami. Niektóre małe kraje z handlu domenami w swoim rozszerzeniu zrobiły biznes narodowy. Przykładowo: .tv – Tuvalu, .fm – Mikronezja, .cd – Demokratyczna Republika Konga, .md (określenie lekarza w krajach anglosaskich) – Mołdawia. 

Co ciekawe domena ccTLD dla staną zjednoczonych jest .us. Przytłaczająca większość stron amerykańskich oraz kanadyjskich posiada stronę w domenie .com.  W przypadku Wielkiej Brytanii domena ccTLD jest .uk wszystkie strony internetowe w tym kraju pomimo rejestracji w domenie .uk funkcjonują w domenie drugiego poziomu, dla firm jest to .co.uk, urzędów gov.uk. W Polsce odpowiednikiem tych domen jest com.pl oraz gov.pl, ale nie istnieje prawny przymus rejestracji w tych domenach i mogą one być wykorzystywane niezależnie przez różne podmioty. 

    Zamów bezpłatną wycenę

    Nieprawidłowy email

    Nieprawidłowy numer telefonu
    Musisz wyrazić zgodę

    Chronimy Twoją prywatność i dane.