CTR

CTR jest to wyrażony w procentach współczynnik określający stosunek liczby kliknięć do wyświetleń w wynikach wyszukiwania. CTR obliczamy dzieląc ogólną liczbę kliknięć przez liczbę wyświetleń, a następnie wynik ten mnożąc przez 100.

CTR możemy liczyć dla organicznych wyników wyszukiwania, jak również dla reklam Google Ads.

CTR w Google Ads

W przypadku reklam Google Ads bieżące śledzenie CTR pozwala nam na skuteczną optymalizację kampanii poprzez wychwycenie jej słabych punktów w zakresie treści reklam jak i wybranych fraz kluczowych.

Optymalizacja kampanii Google Ads wpływa na wzrost liczby konwersji przy jednoczesnym obniżeniu kosztów kampanii, a co za tym idzie na zoptymalizowanie zysków klienta zamawiającego kampanię Google Ads.

CTR w organicznych wynikach wyszukiwania

W przypadku wyszukań organicznych CTR pokazuje ogólną liczbę kliknięć do liczby wyświetleń w organicznych wynikach wyszukiwania i jest podawany przez wyszukiwarkę Google w jej oficjalnym narzędziu Google Search Console. CTR dla organicznych wyników wyszukiwania podlega wysokim wahaniom zależnie od liczby fraz kluczowych na jakie wyświetlana jest strona internetowa oraz od zajmowanych przez nią pozycji.

Według wyliczeń prowadzonych dla portali prasowych poziom CTR waha się od 15% dla fraz znajdujących się w TOP3 do 0.2% dla wyników wyszukiwania na stronach drugiej i dalszych w Google. Poziom CTR dodatkowo zaburzają wyświetlane ponad wynikami wyszukiwania Direct Answers, Mapy Google czy wizytówki Google Moja Firma. Jako zadowalający współczynnik CTR w organicznych wynikach wyszukiwania przyjmuje się wartość 2% i wyższą. Przy czym sklepy internetowe mogę nie osiągać takiego współczynnika ze względu na duży udział wyświetleń produktów wyświetleń produktów w wynikach wyszukiwania.

    Zamów bezpłatną wycenę

    Nieprawidłowy email

    Nieprawidłowy numer telefonu
    Musisz wyrazić zgodę

    Chronimy Twoją prywatność i dane.