9 stycznia 2020 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 7 min.
W tym artykule poruszamy:
Wybranie właściwego serwera na stronę internetową może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy robisz to pierwszy raz. Na rynku istnieje wiele dostawców, jak i same serwery bardzo różnią się kosztem oraz specyfikacjami.
Ten artykuł pomoże Ci dlatego podjąć dobrą decyzję dotyczącą zakupu serwera – omówimy w nim 5 istotnych czynników. Jednak na początku wytłumaczmy sobie podstawową kwestię.
Zasadniczo można powiedzieć, że każda strona internetowa to zbiór plików, które decydują o wyglądzie, zawartości oraz działaniu strony internetowej. Jednak aby takie pliki mogły funkcjonować, muszą być gdzieś zapisane i przechowywane, a do tego mieć stałe łącze z Internetem.
Te funkcje spełnia właśnie serwer, który w rzeczywistości jest po prostu komputerem, ale spełniającym konkretną rolę. Przykładowo praktycznie nigdy nie jest on wyłączany (w przeciwieństwie do zwykłych, domowych komputerów), a jego architektura jest zoptymalizowana pod kątem przechowywania (hostowania od angielskiego hosting)oraz wysyłania i obsługi plików (po angielsku serving, stąd samo określenie serwer).
W rzeczywistości taki serwer można stworzyć samodzielnie na swoim komputerze, jednak musiałby on być wtedy stale włączony. Mało kto decyduje się na takie rozwiązanie i dlatego w większości przypadków korzysta się z usług dostawców hostingu.
Po zakupieniu takiego serwera otrzymuje się dostęp do panelu obsługi, z którego poziomu można wykonywać różne czynności dotyczące strony internetowej. Niektóre z narzędzi to:
Zanim przejdziemy do tego, na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru serwera, omówmy sobie ich podstawowe rodzaje.
Wśród dostawców będziesz mógł znaleźć w zasadzie 3 główne typy serwerów:
Jedno z najpopularniejszych rozwiązań – świetnie sprawdzi się w przypadku stron, które nie mają większych potrzeb jak blogi, czy proste strony firmowe. Niemniej jednak jeśli Twoje potrzeby zaczną rosnąć, skalowanie możliwości takiego serwera będzie z czasem coraz trudniejsze z uwagi na jego architekturę. Serwer współdzielony jest także zazwyczaj najtańszą opcją.
Funkcjonuje on podobnie jak poprzednio omówiony serwer współdzielony, jednak w tym przypadku otrzymujesz na własność całą jednostkę serwera. W przypadku poprzedniego rozwiązania z tego samego serwera „obok siebie” korzysta wiele użytkowników (stąd nazwa współdzielony). Dlatego też w przypadku serwera dedykowanego masz dostęp do większych mocy przerobowych oraz praktycznie nieograniczonych opcji konfiguracji, co wiąże się też zazwyczaj z najwyższą ceną. Jednocześnie obsługa takiego serwera wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych. Można dlatego powiedzieć, że serwer dedykowany to rozwiązanie dla najbardziej wymagających.
Jest to niejako kompromis między serwerem współdzielonym a dedykowanym. Funkcjonuje on na fizycznym serwerze razem z innymi serwerami VPS. Jednak z racji swojej architektury i tego, że jest to serwer wirtualny, każdy VPS jest od siebie oddzielony i działa w zasadzie jak serwer dedykowany, jednak jest znacznie prostszy w obsłudze.
Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru serwera, jest jego pojemność. W przypadku prostych stron, które nie zawierają wiele multimediów, wystarczy nawet kilka GB. Niemniej jednak i tak w większości przypadków najtańsze pakiety dostawców oferują przynajmniej kilkadziesiąt GB pamięci. Sklepy internetowe czy bardziej rozbudowane serwisy będą mieć oczywiście większe potrzeby. Niezależnie od Twojej sytuacji warto kierować się zasadą, aby dobierać taką przestrzeń, która jest przynajmniej nieco większa od tej, jakiej potrzebujesz.
Transfer lub przepustowość serwera określa, jaką ilość treści możesz przesyłać Ty oraz odwiedzający stronę. Jeśli limit zostanie przekroczony, szybkość funkcjonowania witryny znacząco spadnie lub dodatkowe wizyty zostaną całkowicie zablokowane. W innych przypadkach poszerzenie owego limitu będzie wiązać się z naliczeniem dodatkowych kosztów.
Obecnie jednak wśród dostawców standardem staje się nielimitowany transfer, jednak zawsze należy się upewnić, czy w praktyce nie dochodzi jednak do znaczących spadków szybkości.
Ataki hakerskie są niestety powszechne, dlatego trzeba się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć. Sprawdzonym rozwiązaniem jest w tej kwestii certyfikat SSL. Obecnie dołączenie go do swojej strony internetowej jest praktycznie konieczne, gdyż Google oznacza strony nieposiadające go jako niebezpieczne. Dlatego też jeżeli w ofercie serwera jednocześnie znajduje się właśnie certyfikat SSL, będzie to dużym plusem.
Oprócz tego zwróć uwagę na to, jak często serwer tworzy kopie zapasowe strony. Niezależnie, czy będzie to Twoja wina, czy też nie, jeden błąd może kosztować Cię utratę dużej ilości włożonej pracy. Ratunkiem w takiej sytuacji będzie odtworzenie kopii zapasowej, która po pierwsze oczywiście musi istnieć. Najlepiej, aby kopie takie były robione codziennie.
Obsługa klienta 24/7 będzie szczególnie ważna w przypadku sklepów internetowych – w końcu każda godzina problemów z jego funkcjonowaniem to stracone zyski. Jeśli kupujesz serwer po raz pierwszy, będzie to także dodatkowym atutem, gdyż na początku zawsze będziesz miał wiele niepewności i wynikających z nich pytań.
Wybór serwera na stronę internetową to trudny wybór, ale dzięki temu poradnikowi na pewno uda Ci się dokonać dobrego zakupu. Przeanalizuj dlatego swoje potrzeby, przeprowadź research i wybierz opcję najlepszą dla siebie.
Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.
Autor artykułu: Norbert Wyszyński
Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.
Autor artykułu: Norbert Wyszyński
Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.
Zobacz też:
Zobacz też:
Umów się na bezpłatną konsultację