Czym są breadcrumbs i jak wpływają na SEO

Czym są breadcrumbs i jak wpływają na SEO

29 września 2021 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 4 min.

Sprawna nawigacja na stronie i dobrze zaplanowana hierarchia tekstu to kluczowe elementy dobrego user experience. Pod tym względem breadcrumbs potrafią bardzo pomóc. Co zatem oznaczają tytułowe „okruszki chleba” i jaki mają wpływ na SEO? Tego dowiesz się w tym artykule.

Breadcrumbs – co to jest?

Breadcrumb to mała ścieżka tekstowa, która zwykle jest umieszczona na górze podstrony. Pomaga ona określić użytkownikowi, gdzie w skali całej strony właśnie się znajduje. Zwróć uwagę na poniższy przykład:

breadcrumbs-przyklad

Zaznaczony fragment wskazuje, gdzie w hierarchii witryny znajduje się użytkownik. Breadcrumbs stanowią jednocześnie ścieżkę powrotu, gdyż każdy człon (Strona główna, Słownik SEO, Anchor) da się kliknąć, co pozwala szybko przenieść się do odpowiadającej sekcji.

Sama nazwa breadcrumbs została zainspirowana baśnią o Jasiu i Małgosi, którzy właśnie za pomocą tytułowych okruszków chleba byli w stanie odnaleźć drogę do domu.

Breadcrumbs – rodzaje

W nawigacji na stronie można wymienić 3 główne typy breadcrumbs:

  • Breadcrumbs oparte na hierarchii

Najczęściej spotykany standardowy wariant. Przykład takich okruszków znajduje się na screenshocie zamieszczonym powyżej, czyli Strona główna > Słownik SEO > Anchor.

  • Breadcrumbs oparte na atrybutach

Typ ten jest często spotykany w przypadku sklepów internetowych, gdzie kolejne elementy nawigacji są określane za pomocą atrybutów produktów jak np. kolejno płeć, rozmiar i kolor w przypadku koszulki. Naturalną koleją rzeczy jest, że taka ścieżka może częściowo lub w całości pokrywać się z taką, która jest oparta o omówioną wcześniej hierarchię.

  • Breadcrumbs oparte o historię przeglądania

Ostatni typ okruszków jest rzadko spotykany, gdyż hierarchia w ich przypadku powstaje ze stron, które poprzednio odwiedził dany użytkownik. Sprawia to liczne problemy, gdyż odwiedzający często otwierają kolejne podstrony bez konkretnego wzorca, przez co ścieżka nie ma większego sensu.

Oprócz tego taki typ okruszków można łatwo zastąpić znacznie sprawniej funkcjonującym przyciskiem Wstecz.

Breadcrumbs – Google i SEO

Jak omawiane okruszki wpływają na pozycjonowanie? Mogą one przynieść naprawdę duże korzyści. Same ścieżki breadcrumbs zawierają w sobie zwykle tematyczne słowa kluczowe, które dokładnie wskazują, czego dotyczy content zawarty w danej sekcji.

Hierarchiczna struktura, jaką charakteryzują się breadcrumbs, wskazuje także na to, jak zostały zorganizowane treści na stronie. Pomaga to Google lepiej określić, czego dotyczy witryna.

Co bardzo ważne, breadcrumbs to świetny sposób na tworzenie naturalnych i praktycznie zorganizowanych odnośników wewnętrznych. Pomaga to ulepszyć profil linków strony i przekazać w ten sposób informacje Google, które podstrony są najważniejsze.

Z punktu widzenia użytkownika dobra nawigacja i zawsze zachowana ścieżka powrotu pozwolą zredukować współczynnik odrzuceń. Odwiedzający zawsze będą w stanie ustalić, gdzie dokładnie się znajdują i jak mogą szybko znaleźć inny interesujący ich content.

Breadcrumbs Google – podsumowanie

Breadcrumbs to świetny sposób na poprawę jakości nawigacji na każdej stronie internetowej. Postaraj się zatem jak najlepiej zaimplementować to rozwiązanie.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!