Android Market a Google Play – Czym się różnią

Android Market a Google Play – Czym się różnią

6 kwietnia 2021 Autor: Roksana Dębowiak Czas czytania: 3 min.

Jeśli posiadasz urządzenie na Androidzie, masz dostęp do ogromnej ilości aplikacji. Od lat najlepiej wyszukiwać je w sprawdzonych miejscach. Pierwszym wyborem jest oczywiście Google Play, znany wcześniej jako Android Market. Co powinieneś wiedzieć o tych usługach? Tego dowiesz się w tym artykule.

Android Market a Sklep Play – jaka jest różnica?

Okazuje się, że wiele osób nie jest do końca pewnych, jak dokładnie wygląda relacja między Android Market, a Google Play. Przybliżmy sobie zatem tę sprawę.

Google uruchomiło Android Market w 2008 roku. Podobnie jak obecny Sklep Google Play, pozwalał on na wyszukiwanie aplikacji i pobieranie ich na urządzenie. Wraz ze wzrostem popularności smartfonów z systemem Android, Google rozszerzyło swoją usługę, pozwalając użytkownikom także kupować muzykę, e-booki i filmy.

Nazwa Android Market wzbudzała jednak niepotrzebne zamieszanie. Tak naprawdę posiadanie urządzenia z systemem Android nie było konieczne, aby kupić coś w omawianym sklepie. Wystarczyło choćby odwiedzić Android Market na komputerze osobistym, aby nabyć e-book, pobrać go i przeczytać.

To właśnie z tego powodu Google postanowiło przeprowadzić rebranding swojego sklepu, zmieniając jego nazwę na Google Play (określany także jako Sklep Play) w 2012 roku. Jak więc widać, różnica między Android Market, a Sklepem Play sprowadza się po prostu do innej nazwy nowej wersji tej samej usługi.

Android Market na Google Play – czy można jeszcze z niego korzystać?

Co ciekawe, Android Market można jeszcze znaleźć na Google Play. Warto jednak zauważyć, że jego opisu nie zaktualizowano od niemal dekady. Możemy się z niego dowiedzieć, że pozwalał pobrać ponad 150 000 gier i aplikacji. Przed samym rebrandingiem w 2012 roku liczba ta wzrosła jednak do 700 000 (tak – opis jest tak bardzo stary). Dla porównania obecnie na Google Play jest już niemal 3 000 000 różnych aplikacji!

Samą obecność Android Market na Google Play można raczej traktować w kategoriach ciekawostki. Wspomniany opis zaznacza, że usługa jest zoptymalizowana pod system Android 3.0 (Honeycomb). We wrześniu 2020 roku wydano już Androida 11, a wkrótce zapewne zostanie ogłoszona wersja 12.

Aby zatem skorzystać z Android Market, musiałbyś mieć przy sobie naprawdę stary telefon. Jeśli akurat tak jest, najlepiej zaktualizuj usługę do Google Play. W tym celu po prostu otwórz Android Market, a zobaczysz okno informujące o nowej wersji. Jeśli go nie widzisz, wyczyść pliki tymczasowe (cache). Następnie postępuj według pokazujących się instrukcji, aby dokończyć proces aktualizacji.

Android Market i Google Play – podsumowanie

Google Play to duży krok naprzód w porównaniu do Android Market. O tym drugim warto jednak pamiętać, jako o pierwszej nazwie usługi, która miała kluczowy wpływ na rozwój urządzeń dotykowych z systemem Android.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Roksana Dębowiak

Autor artykułu:

Od 6 lat w DNS Group, aktualnie na stanowisku Head of Sales & Customer Success, specjalizuję się w sprzedaży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Moja rola w firmie skupia się na zarządzaniu kontaktem z klientem.

Roksana Dębowiak

Autor artykułu:

Od 6 lat w DNS Group, aktualnie na stanowisku Head of Sales & Customer Success, specjalizuję się w sprzedaży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Moja rola w firmie skupia się na zarządzaniu kontaktem z klientem.

Zapisz się do newslettera!