Co to jest konwersja

Co to jest konwersja

12 sierpnia 2022 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 4 min.

W marketingu internetowym konwersja to jedna z metryk, którą warto mieć szczególnie na uwadze. Czym zatem dokładnie ona jest? Jaka jest jej pożądana wartość w e-commerce? Tego dowiesz się w tym artykule.

Co to jest konwersja?

Konwersja w marketingu to sytuacja, w której odwiedzający z punktu widzenia sprzedaży podjął pożądane działanie.

Nie chodzi zatem wyłącznie o sprzedaż (choć zwykle jest to końcowy, najbardziej pożądany efekt), gdyż w grę wchodzi wiele innych akcji:

  • Wypełnienie formularza kontaktowego.
  • Zapisanie się na program subskrypcji.
  • Utworzenie konta.
  • Pobranie darmowego e-booka w zamian za zapisanie się na listę mailingową.

Konwersja na stronie – jak się ją mierzy?

W marketingu internetowym nie zlicza się po prostu ilości samych konwersji, a raczej oblicza się ich współczynnik. Sam współczynnik konwersji to odsetek interakcji, które zaowocowały wykonaniem pożądanej, mierzonej aktywności.

Celowo używamy tutaj określenia „interakcji”, a nie np. „osób”, gdyż punktem odniesienia w przypadku współczynnika konwersji nie zawsze są sami unikatowi użytkownicy/unikatowe odwiedziny. Przykładowo w Google Universal Analytics w pomiarach brane pod uwagę są sesje.

W takiej sytuacji współczynnik konwersji wyrażony byłby następującym wzorem:

Współczynnik konwersji =

Przykładowo, jeśli w sklepie zanotowano w danym okresie 200 sesji i do konwersji doszło w przypadku 6 z nich, współczynnik konwersji wynosi 3%.

Średnia konwersja w sklepie internetowym

Kiedy można uznać, że konwersja w sklepie internetowym stoi na dobrym poziomie? ADI Consumer Electronics Report 2020 przedstawia następujące dane:

Średnia waha się zatem w okolicach 3%. Rozbieżność potrafi być jednak duża w zależności od branży – w przypadku podarunków (Gifts) wynosi ona aż 4,9%, a w branży elektroniki użytkowej (consumer electronics) spada do 1,4%.

Wspomniana wartość 3% podatna jest jednak na wahania. Przykładowo Statista wskazuje, że w ostatnich latach zaczęła ona nieco spadać:

Z czego może to wynikać? Inne badanie przygotowane przez Invesp wskazuje, że konwersja na urządzeniach mobilnych maleje:

W ostatnich latach popularność urządzeń mobilnych regularnie wzrasta, jednak konwersja w ich przypadku spada. W rezultacie przyczyniają się do ogólnego obniżenia średniego współczynnika konwersji w skali globalnej.

Co to jest konwersja – podsumowanie

Współczynnik konwersji to metryka, którą w przypadku sklepów internetowych zawsze warto mieć na uwadze. Postaraj się dlatego dokładnie ją mierzyć i optymalizować.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!