Google szyte na miarę – Udoskonalenia wyszukiwarki ułatwiają znalezienie poszukiwanych informacji

Google szyte na miarę – Udoskonalenia wyszukiwarki ułatwiają znalezienie poszukiwanych informacji

16 listopada 2023 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 10 min.

Najnowsze aktualizacje wyszukiwarki wprowadzają dopasowanie do indywidualnych potrzeb użytkowników i informacje od wybranych osób. 

Zmiany te mają pomóc w uzyskiwaniu odpowiedzi na szczegółowe pytania, takie jak: Co nosić zimą ze spodniami z szerokimi nogawkami? Jak rozpocząć indywidualną działalność związaną z architekturą krajobrazu w Minnesocie? Które wskazówki dotyczące przygotowywania posiłków zbiorczych są najbardziej przydatne dla rodziny wegetariańskiej? 

Wyszukiwarka Google będąca połączeniem ludzkiej ciekawości i mądrości dostępnej online, nieustannie się rozwija, aby sprostać oczekiwaniom swoich użytkowników. Dzisiejsze ulepszenia mają na celu ułatwienie znalezienia najbardziej przydatnych informacji, niezależnie od specyfiki zapytania.

No matter how specific the topic, there’s almost always someone out there looking for information about it — and hopefully, there’s someone else with knowledge that can help. Search has always been about connecting the vastness of human curiosity with the incredible expanse of human wisdom that’s found on the web.

Śledzenie tematów w Google

Wyszukiwarka wprowadza funkcję śledzenia tematów, dzięki której użytkownicy mogą łatwiej znajdować informacje o swoich zainteresowaniach, od ulubionej drużyny sportowej po specjalistyczne tematy, takie jak gotowanie wegańskie. Przykładowo, śledząc treningi do maratonu, użytkownik otrzyma automatyczne powiadomienia o powiązanych artykułach i filmach w aplikacji Google.

Wystarczy, że po wyszukaniu interesującego nas tematu zaczniemy go śledzić, a na stronie Discovery w naszym telefonie dostaniemy interesujące nas artykuły. Nie będzie konieczne dalsze liczenie na to, że algorytm „się domyśli”.

Systemy Google będą starały się, aby przekazywane nam informacje nie tylko odpowiadały naszym zainteresowaniom, ale też pochodziły ze stron o największej ekspertyzie i doświadczeniu w temacie. Google zależy, żebyśmy dostawali tylko sprawdzone informacje!

Ulubione strony i ich użytkownicy bliżej siebie

Najnowsze aktualizacje obejmą również ułatwienia w odnajdywaniu i odwiedzaniu ulubionych stron internetowych. Systemy wyszukiwarki rozpoznają często odwiedzane witryny użytkownika, umieszczając je wyżej w wynikach wyszukiwania.

Już nie tylko cache Twojej przeglądarki będzie wpływał, że konkretna strona na wybrane zapytanie przesuwała się w wynikach wyszukiwania. Niezależnie gdzie jesteś i z jakiego urządzenia korzystasz, ulubione strony będą zawsze z Tobą. Nie dotyczy to tylko zapytań, które już odwiedziłeś. Ale również tych, o których jeszcze nie pomyślałeś, ale Twoja ulubiona strona już na nie odpowiedziała.

Pozyskuj wiedzę od ekspertów

Dodatkowo, aby umożliwić użytkownikom znajdowanie i udostępnianie swoich spostrzeżeń innym osobom, wyszukiwarka wprowadza filtry perspektyw i nowe informacje o twórcach treści. Te zmiany mają pomóc w wyświetlaniu bardziej wiarygodnych i użytecznych informacji w wynikach wyszukiwania.

Dzięki tej zmianie będziesz mógł wybrać nie tylko temat, który Cię interesuje, ale i twórców, którzy o nim piszą i pozyskiwać wiedzę tylko od nich. Google przeszuka strony internetowe, fora i profile społecznościowe i skumuluje wszystkie odpowiedzi w jeden wynik wyszukiwania.

Filtry pozwalające na znalezienie osób już działają, ale wprowadzona zmiana pozwoli na bardziej precyzyjne formułowanie naszych oczekiwań i otrzymywanie jedynie precyzyjnej wiedzy.

Wraz z wprowadzeniem tych zmian Google wdrożyło serię poprawek w rankingu w celu pokazania w wynikach wyszukiwania informacji pochodzących bezpośrednio z doświadczenia konkretnych osób.

Subiektywna ocena

Zaledwie kilka dni temu Danny Sullivan pisał na X (dawniej Twitter) „Zapnijcie Pasy” sugerując duże zmiany w wyszukiwarce. Biorąc pod uwagę ogłoszone chwilę wcześniej rozszerzenie SGE na 120 kolejnych krajów przyjąłem to z przymrużeniem jako spóźniony news lub puszczanie oka do branży SEO. Jeśli jest to ogłoszenie, które miał na myśli,  muszę zwrócić honor.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!