W tym artykule poruszamy:
We wcześniejszych artykułach omówiliśmy liczne aspekty dotyczące tego, jak pozycjonować sklep internetowy. Ich skuteczna realizacja nie przyniesie jednak z długoterminowej perspektywy większych efektów, jeśli nie zadbasz o regularną i przemyślaną analitykę.
Na czym zatem polega analityka SEO i z jakich narzędzi się w jej przypadku korzysta? Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Analityka e-commerce – na czym polega i dlaczego jest ważna?
Mierzenie tego, jak sklep radzi sobie z realizacją różnych celów związanych z pozycjonowaniem, jest konieczne. Dzięki temu w ogóle możliwe jest ustalenie tego, czy podejmowane strategie działają, a jeśli nie, to jaki jest tego powód oraz jak można je poprawić.
Oto niektóre z metryk, jakim należy poświęcić najważniejszą uwagę:
1. Współczynnik konwersji
Współczynnik konwersji wskazuje, jaki odsetek odwiedzających zrealizował pożądaną akcję. Jest to dobry wyznacznik tego, jak skutecznie realizujesz swoje cele sprzedażowe.
2. Powracający odwiedzający
Odsetek osób, które po pierwszej wizycie w określonym okresie jeszcze raz na nią wraca. Dobry wyznacznik tego, czy jesteś w stanie budować długofalowe relacje z klientami.
3. Współczynnik odbicia
Do odbicia dochodzi, gdy użytkownik po odwiedzeniu danej podstrony nie przechodzi na żadną inną. Wysokie wartości tej metryki mogą wskazywać na problemy z user experience, jednak należy ją analizować w kontekście innych zjawisk, aby dojść do prawidłowych wniosków.
3. Źródło ruchu
Warto jest analizować to, skąd biorą się odwiedzający. Mierzenie wyników sklepu internetowego pod tym względem pomoże ustalić, na jakich kanałach warto jest się skupić w celu ich poprawy.
Analityka SEO – przydatne narzędzia
Oto kilka narzędzi, jakie wykorzystuje się w przypadku analityki sklepów internetowych:
- Google Analytics – jedno z najważniejszych narzędzi do analityki ruchu i zachowania odwiedzających.
- Google Search Console – jedno z najważniejszych narzędzi do technicznej analizy strony internetowej.
- SEMSTORM – kompleksowa platforma SEO.
- Senuto – kompleksowa platforma SEO.
- Hotjar – narzędzie, które pozwala tworzyć heatmapy w celu szczegółowej analizy zachowania użytkowników na stronie.
- Brand24 – monitoring opinii i wzmianek na temat marki w Internecie i mediach społecznościowych.
- GetResponse – twórz i monitoruj lejki sprzedaży.
Podsumowanie
Dokładne monitorowanie licznych aspektów związanych z pozycjonowaniem pozwoli osiągnąć długoterminowy sukces, dlatego nie można ignorować tego typu czynności.
W ostatnim artykule z tej serii przyjrzymy się temu, jak pozycjonowanie sklepu internetowego można realizować samodzielnie i czemu na dłuższą metę nie jest to dobry pomysł.