W tym artykule poruszamy:
Zainstaluj WordPress i WooCommerce oraz przejdź przez konfigurację
Pierwszym krokiem przy stworzeniu sklepu internetowego WordPress jest sama instalacja oprogramowania na wcześniej wybranym hostingu. Wiele hostingów posiada moduły “Autoinstalatora” pozwalające na szybką instalację CMS na hostingu bez konieczności angażowania się w przesyłanie plików oraz tworzenie baz danych.
Jeśli nawet Wasz serwer nie dysponuje Autoinstalatorem, bez obaw. W internecie istnieje wiele poradników dotyczących szybkiej instalacji CMS WordPress na hostingach. Możecie wykorzystać zarówno poradniki w formie artykułów, jak i jeden z licznych filmów dostępnych na portalu YouTube.
Jak wspomniałem wyżej WooCommerce to nic innego jak plugin rozszerzający możliwości CMS WordPress. Podobnie jak wszystkie pluginy możecie go zainstalować bezpośrednio w CMS WordPress.
Oto krótka instrukcja instalacji WooCommerce krok po kroku:
- Logujecie się do nowo zainstalowanego CMS WordPress poprzez adres twojadomena.pl/wp-admin
- W lewym, pionowym menu wybieracie kolejno pozycję: Wtyczki => Dodaj Wtyczkę
- Przy pomocy wyszukiwarki odnajdujecie WooCommerce, a następnie ją instalujecie i włączacie
- Lewe, pionowe menu zostanie wzbogacone o opcje dotyczące zarządzania sklepem, produktami i sprzedażą
Jeśli obawiacie się, że samodzielna instalacja WordPress może okazać się zbyt skomplikowane, zapytajcie o ofertę tworzenia sklepów internetowych w DNS Group.
Wybierz szablon dla swojego sklepu
Instalacja WooCommerce to nie wszystko, co jest potrzebne żeby stworzyć sklep internetowy WordPress. Niezbędny jest jeszcze szablon, który odpowiada za wyświetlanie oferowanych w sklepie produktów.
WordPress dysponuje wieloma szablonami dla sklepów internetowych. Część spośród nich jest płatna, część możecie zainstalować i wykorzystywać w celach komercyjnych bezpłatnie. Wraz z instalacją wtyczki WooCommerce otrzymujecie dostęp do podstawowych szablonów sklepów internetowych. Szablony te dostępne są w zakładce Wygląd => Motywy.
Chcielibyście uzyskać więcej atrakcyjnych szablonów dla Waszego nowo stworzonego sklepu internetowego WordPress? Nie ma nic prostszego:
- Logujecie się do nowo zainstalowanego CMS WordPress poprzez adres twojadomena.pl/wp-admin
- W lewym, pionowym menu wybieracie kolejno pozycję: Wygląd => Motywy
- U góry strony klikacie “Dodaj nowy motyw”
- Nowy motyw możecie wybrać z listy wyświetlonej na stronie lub z pomocą wyszukiwarki
Alternatywnie:
- Możecie skorzystać z wyszukiwarki Google i odnaleźć interesujący Was szablon na jednej z wielu stron internetowych oferujących zarówno darmowe, jak i płatne szablony dla sklepów internetowych.
Jeśli znalezione w internecie szablony sklepów nie odpowiadają Waszym potrzebom, zgłoś się do Nas, aby otrzymać indywidualny projekt sklepu dopasowany do Waszych potrzeb.
Dodaj produkty
Sklepy internetowe tworzone są po to, aby na nich sprzedawać. Żeby sprzedać produkt, musi się on najpierw znaleźć w ofercie sklepu. Istnieje kilka metod dodawania produktów do sklepu internetowego stworzonego w oparciu o CMS WordPress. W tym miejscu przytoczę jedynie najbardziej podstawowy z nich.
- Logujecie się do nowo zainstalowanego CMS WordPress poprzez adres twojadomena.pl/wp-admin
- W lewym, pionowym menu wybieracie kolejno pozycję: Produkty
- Każdy produkt musi być przypisany do odpowiedniej kategorii, w związku z czym rozpoczynamy od Produkty => Kategorie => Dodaj nową
- Mając już utworzoną kategorię wybieramy Produkty => Dodaj nowy
- Wprowadzamy nazwę produktu, zdjęcie wyróżniające, cenę, ilość i przypisujemy odpowiednią kategorię
Pierwszy produkt został dodany do Naszego sklepu i jest niemal gotowy do rozpoczęcia sprzedaży.
Skonfiguruj metody płatności
Sklep internetowy WordPress może być wykorzystywany jako katalog produktów bez możliwości ich zakupu. Jeśli chcesz zaprezentować Klientom posiadane produktu, a następnie sprzedać je w kontakcie bezpośrednim z Klientem wystarczy, że po wprowadzeniu produktów zajmiesz się dalszym prowadzeniem swojej firmy. Jeśli jednak celem stworzenia sklepu była sprzedaż, konieczne będzie wykonanie jeszcze kilku kroków.
Sklepy internetowe stworzone w oparciu o CMS WordPress posiadają niemal nieograniczoną możliwość łączenia form płatności. Standardowo po zainstalowaniu sklepu dostępna dla każdego właściciela jest opcja przelewu na konto bankowe. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać z usług jednego z dostawców płatności dysponujących własnymi integracjami dla sklepów WooCommerce.
Niezależnie od tego, którą z tych dwóch form wybierzesz niezbędne będzie jej prawidłowe skonfigurowanie.
Aby skonfigurować formę płatności musicie wykonać kilka prostych kroków:
- Logujecie się do nowo zainstalowanego CMS WordPress poprzez adres twojadomena.pl/wp-admin
- W lewym, pionowym menu wybieracie kolejno pozycję: WooCommerce => Ustawienia. W miejscu tym możecie skonfigurować wszystkie istotne elementy sklepu. Takie jak: formy wysyłki, treści automatycznych email do Klientów, własne integracje oraz formy płatności.
- Wchodząc w zakładkę “Formy płatności” znajdziecie listę wszystkich form płatności wraz z informacją, czy zostały one uruchomione oraz przyciskiem zarządzania lub konfiguracji.
- Wybierając opcję “Dokończ konfigurację” postępujcie zgodnie z instrukcją dostarczoną przez dostawcę systemu płatności.
Cały proces jest intuicyjny, a wsparciem ponownie mogą stać się poradniki dostępne w internecie w formie tekstowej oraz wideo.
Zainstaluj dodatkowe wtyczki
Nie każdy sklep internetowy ma to samo zastosowanie i te same grupy odbiorców. Tworząc sklep internetowy musisz zadbać o to, by był jak najlepiej dostosowany do potrzeb Twoich oraz Twoich Klientów.
Metody płatności oraz Wysyłki to dopiero początek. Sklepy WordPress można dostosować do sprzedaży zarówno produktów fizycznie dostępnych jak i elektronicznych, takich jak e-booki lub karnety. Stosując odpowiednie rozszerzenia możliwe jest stworzenie hurtowni ze specjalnymi cenami dla lojalnych Klientów oraz produktami dostępnymi jedynie dla osób zalogowanych.
WooCommerce daje niemal nieograniczoną możliwość dostosowania sklepu do swoich potrzeb jednocześnie zapewniając bezpłatny dostęp do wielu spośród rozszerzeń, które tworzone są przez pasjonatów mających na celu wzbogacenie biblioteki WordPress dla innych.
Czujesz się zagubiony w mnogości opcji. Nie masz pewności, które z rozszerzeń najlepiej będzie odpowiadać Waszym potrzebom? Skontaktuj się z nami i otrzymaj wycenę optymalnej konfiguracji wymarzonego sklepu.
Uzupełnij swoją stronę treściami: opisy kategorii i produktów
Wcześniej wymieniłem wszystkie elementy, które musicie koniecznie uzupełnić aby Wasz produkt można było kupić. Żeby Klient zechciał jednak ten produkt kupić, musimy go do tego odpowiednio zachęcić. Nieocenioną pomoc w tym zakresie niesie ze sobą atrakcyjny opis produktu.
Pamiętajcie aby na stronach stosować unikalne, stworzone przez siebie opisu produktów zamiast dostarczanych przez producentów opisów katalogowych. Indywidualnie stworzony opis produktu może wyróżnić sklep na tle konkurencji i skłonić do podjęcia decyzji zakupowej.
Jak tworzyć atrakcyjne opisy oferowanych produktów?
- Pisz opisy z doświadczenia użytkownika.
- Zamieszczaj zarówno informacje obiektywne jak i subiektywne odczucia.
- Stosuj język wartościujący.
- Używaj Call To Action (Wezwanie do działania zakupowego w formie zdań oraz równoważników zdań).
- Staraj się nie kopiować i nie przepisywać własnymi słowami treści konkurencji.
Treści na stronie internetowej to więcej niż informacja dla kupujących. Odgrywają one kluczową rolę przy organicznym pozycjonowaniu stron w wynikach wyszukiwania Google. Przedstawione przez firmę Google wytyczne odnośnie treści umieszczanych na stronach internetowych zawierają trzy wymogi. Treści mają być:
- Unikalne. Niepowtarzalne w skali internetu, stworzone przez autora na potrzeby jego strony.
- Wyczerpujące temat. Posiadające wszystkie niezbędne do przekazania informacje na temat produktu lub usługi.
- Wzbogacające wiedzę czytelników. Ten warunek spełniają treści pisane z doświadczenia użytkownika wnoszącego osobisty wkład w wiedzę prezentowaną w wyszukiwarce.
Wymogiem stawianym przez wyszukiwarkę Google nie jest długość treści określana przez konkretną liczbę znaków. Nie jest jednak możliwe spełnienie trzech powyższych punktów pisząc tekst o długości dwóch akapitów.
Powyższe wymogi tyczą się nie tylko opisów produktów, ale i opisów kategorii produktowych w sklepie internetowym. W przypadku dużych sklepów nieodzowne może się okazać skorzystanie z usług Copywritera zaznajomionego z zasadami SEO.
Treści tworzone przy pomocy ChatGPT lub innych narzędzi AI nie spełniają wymogów Google. Są to treści odtwórcze bazujące na treściach skopiowanych z internetu. Jeśli nie macie czasu tworzyć treści SEO, lub nie jesteście pewni samodzielności pracy Copywritera napiszcie do Nas. DNS Group dysponuje zespołem profesjonalnych copywriterów tworzących unikatowe treści na potrzeby użytkowników i SEO.
Co należy zrobić po utworzeniu sklepu internetowego?
Stworzenie sklepu internetowego to inwestycja. Najszybszą drogą do uzyskania z niej zwrotu jest skorzystanie z możliwości jakie daje reklama w wyszukiwarce internetowej. Firma Google dostarcza właścicielom stron i sklepów internetowych platformę Google Ads oferującą szeroki wachlarz możliwości płatnej reklamy w wyszukiwarce Google.
Reklamy Ads możecie skonfigurować samodzielnie lub z telefonicznym wsparciem konsultanta Google. W takim wypadku ponosicie jedynie koszt samej reklamy. Rozwiązanie to nie zawsze jest jednak optymalne. Konsultanci telefoniczni przy konfiguracji kampanii korzystają z automatycznych rekomendacji, które widoczne są na koncie. Co nie zawsze musi najlepiej odpowiadać potrzebom Waszego sklepu.
Zdecydujcie się na długoterminowe rozwiązanie, które przyniesie Wam najwięcej korzyści. Zamówcie profesjonalną usługę Google Ads oraz Pozycjonowania sklepu w Naszej Agencji.