Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego

Jak sprawdzić wiarygodność sklepu internetowego

25 kwietnia 2022 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 4 min.

Zakupy internetowe to dla wielu z nas codzienność. Jak zatem upewnić się, że nie padniesz ofiarą oszustwa, gdy natrafisz na nowy, nieznany wcześniej sklep? W tym artykule poznasz przydatne metody.

Wiarygodny sklep internetowy – 5 wskazówek, jak go zweryfikować

Istnieje sporo sposobów na weryfikację tego, czy dany sklep jest godny zaufania. W wielu przypadkach wystarczy skorzystać tylko z tych kilku podstawowych. Jeśli jednak dalej masz wątpliwości, nie ryzykuj i szukaj głębiej.

1. Sprawdź dane firmowe

Pierwszy krok to oczywiście weryfikacja danych firmowych. Zwykle możesz je znaleźć w stopce, na osobnej stronie kontaktowej lub w regulaminie witryny. Zwróć przede wszystkim uwagę na podstawowe dane jak nazwa i adres siedziby. Najważniejsze są jednak numery NIP, REGON oraz KRS.

Skorzystaj następnie z poniższych stron, aby sprawdzić, czy podane informacje pokrywają się z oficjalnymi bazami danych:

Jeśli już na tym etapie mają miejsce jakieś rozbieżności, jest to zdecydowanie sygnał ostrzegawczy.

2. Zapoznaj się z regulaminem

Co sprytniejsi oszuści będą wykorzystywać bardziej zaawansowane metody, aby naciągnąć niczego niespodziewające się osoby i jednocześnie „chronić swój interes”. Jedną z metod jest m.in. zamieszczanie w regulaminie wątpliwych reguł dotyczących zakupów/wysyłek, które to są następnie (często nieświadomie) akceptowane przez kupujących.

Jeśli zatem znajdziesz klauzule typu „wysyłka realizowana na ryzyko nabywcy”, „brak prawa do odstąpienia od umowy”, „konieczność zwrotu produktu w oryginalnym, nieuszkodzonym pudełku” (co jest w końcu niemożliwe po rozpakowaniu przesyłki), jest to zdecydowanie próba oszustwa.

3. Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to obecnie podstawa bezpieczeństwa w sieci. Jeśli jest on obecny na stronie internetowej, przy pasku adresu znajdziesz charakterystyczny symbol kłódki. Każdy wiarygodny sklep internetowy powinien go wykorzystywać, jako że chroni on wrażliwe dane (np. numery kart kredytowych), jakie są wymieniane podczas transakcji.

Brak certyfikatu może wskazywać na to, że:

  1. Właściciel sklepu chce celowo przechwycić wrażliwe dane.
  2. Właściciel sklepu nie przykłada odpowiedniej uwagi do bezpieczeństwa, co także jest oczywiście sygnałem ostrzegawczym.

4. Sprawdź ceny

Choć naturalną koleją rzeczy chcemy znaleźć jak najatrakcyjniejszą ofertę, to jednak warto mieć realistyczne oczekiwania. Oszuści często będą wykorzystywać właśnie szczególnie niską cenę, aby kusić potencjalne ofiary, które, mając ją na uwadze, zignorują inne sygnały ostrzegawcze.

Korzystaj dlatego z takich narzędzi jak Ceneo, aby porównywać ceny produktów w szerszej skali. Miej się szczególnie na uwadze, jeśli chodzi o nowe i trudno dostępne oferty, gdyż to w ich przypadku oszuści zwykle będą szukać ofiar.

5. Sprawdź opinie

Opinie innych użytkowników pomagają ustalić, czy masz do czynienia z polecanym sklepem internetowym. Sprawdzaj je jednak w różnych źródłach (Opineo, profile Google Moja Firma), gdyż istnieje ryzyko, że nieuczciwy sprzedawca wykupił fałszywe recenzje w niektórych miejscach.

Wiarygodne sklepy internetowe – podsumowanie

Zawsze zachowuj ostrożność i uważaj na zbyt atrakcyjne oferty. Dzięki temu uda Ci się znaleźć wiarygodne sklepy internetowe.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!