User Generated Content – omówienie i przykłady

User Generated Content – omówienie i przykłady

1 grudnia 2021 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 8 min.

Obecnie żyjemy w świecie Internetu 2.0. Za ogromną część generowanych treści odpowiedzialni są zwykli użytkownicy sieci, a nie duże organizacje jak portale branżowe lub profesjonalne blogi. Fakt ten warto uwzględnić na swoją korzyść w marketingu i wykorzystać potencjał, jaki daje user generated content (UGC).

User generated content – definicja

UGC to wszelkie treści tworzone przez zwykłych użytkowników Internetu, w których zawarta jest wzmianka danej marki, dzięki czemu da się je wykorzystać w działaniach marketingowych.

User generated content da się znaleźć w zasadzie wszędzie, jednak jego źródłem są zwykle te platformy, na których użytkownicy mogą swobodnie publikować swoje treści i wchodzić ze sobą w interakcje. Dobre przykłady to zatem social media jak Facebook, Instagram oraz YouTube.

User generated content – przykłady

Oto główne rodzaje treści generowanych przez użytkowników:

  • Recenzje

Recenzje klientów są najbardziej rozpowszechnioną i prawdopodobnie najstarszą formą treści generowanych przez użytkowników. Ten rodzaj UGC znajduje się zazwyczaj na stronach produktów w sklepach internetowych oraz platformach agregujących opinie użytkowników.

  • Komentarze na blogach i forach tematycznych

Sekcja komentarzy pod artykułami zamieszczonymi na blogu firmowym pozwala wchodzić w interakcję z treścią. Niektóre marki prowadzą nawet własne fora tematyczne, co jeszcze bardziej usprawnia komunikację.

  • Wiadomości zamieszczane w mediach społecznościowych

Każdy komentarz i wzmianka, jakie użytkownicy zamieszczają na temat Twojej marki na Facebooku, Instagramie lub Twitterze to user generated content.

  • Zdjęcia

Niektóre platformy jak Instagram i Pinterest kładą szczególny nacisk na zdjęcia. Jest to szczególnie korzystne w przypadku marek, których produkty są mocno „wizualne” jak ubrania czy meble. Jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, dzięki czemu tego typu user generated content ma bardzo duży potencjał.

  • Materiały video

W ostatnich latach materiały video szczególnie zyskały na popularności. Przeciętni użytkownicy są w stanie tworzyć je i publikować bez trudu, zachowując przy tym ich wysoką jakość. Mają one jeszcze większy potencjał, jeśli chodzi o prezentowanie informacji i opinii, niż zdjęcia.

User generated content – dlaczego warto go stosować?

Główną zaletą UGC jest autentyczność – w przypadku takich treści nie płacisz nikomu za przygotowanie komunikatu marketingowego, lecz wykorzystujesz ten już istniejący, stworzony przez samych klientów. Dzięki temu jest on bardziej wiarygodny dla innych odbiorców.

Jeśli odpowiednio zaimplementujesz user generated content do swojej strategii, oszczędzisz także w przypadku wydatków na marketing, gdyż to już istniejący użytkownicy będą przygotowywać działające na Twoją korzyść treści.

User generated content – podsumowanie

UGC to świetne narzędzie, które warto wykorzystać we współczesnym marketingu. Dzięki niemu będziesz w stanie bardzo skutecznie budować wizerunek swojej marki.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!