Czy pozycjonowanie stron jest trudne?

Czy pozycjonowanie stron jest trudne?

9 maja 2022
Czas czytania to: 8 min.
SEO

Pozycjonowanie stron to jeden z fundamentów zdobywania klientów w Internecie. Jak trudny jest ten proces? Czy można go z powodzeniem realizować samodzielnie? Tego dowiesz się w tym artykule.

Skuteczne pozycjonowanie stron – czym jest?

Pozycjonowanie stron z myślą o wyszukiwarkach internetowych (określane także jako SEO, czyli Search Engine Optimization) to proces, którego celem jest takie dostosowanie witryn, aby w wynikach wyszukiwania zajmowały jak najlepsze pozycje.

Oczywiście istnieje mnóstwo wyszukiwarek internetowych, jednak na rynku (zwłaszcza polskim) zdecydowanie dominuje Google, dlatego w kontekście pozycjonowania stron zwykle właśnie w grę wchodzi to narzędzie.

Do czego zatem sprowadza się pozycjonowanie? W jego przypadku można wymienić 3 główne elementy:

Jedna z pierwszych trudności związanych z pozycjonowaniem stron dotyczy właśnie tych 3 filarów. Otóż każdy z nich jest praktycznie tak samo ważny. Możesz publikować bardzo dobry content, jednak jeśli strona wolno się ładuje i nie masz dobrego profilu linków, nie zajmiesz wysokich pozycji. Z kolei nawet najlepszy stan techniczny na nic się zda, gdy nie jesteś w stanie zaoferować odwiedzającym wartościowych treści.

Systematyczne pozycjonowanie polega dlatego na stałym balansowaniu między tymi 3 aspektami, co oczywiście nie jest łatwe. Oprócz tego w grę wchodzi jeszcze jeden ważny czynnik:

Pozycjonowanie stron to ciągłe zmiany

Istnieje ponad 200 różnych czynników rankingowych, którymi kieruje się wyszukiwarka Google, określając, jaką pozycję zajmie Twoja strona. To bardzo dużo, jednak na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że algorytm stale jest aktualizowany.

W rezultacie strategie związane z SEO, które jeszcze kilka miesięcy temu były skuteczne, mogą wkrótce wymagać skorygowania i ulepszenia. Choćby w samym 2021 roku wprowadzono wiele zmian:

Powyższe aktualizacje to przykłady większych zmian. Jak podaje Google, w samym 2019 roku przeprowadzono 464 065 eksperymentów, które przyczyniły się do tego, że do wyszukiwarki wprowadzono 3 620 różne mniejsze usprawnienia.

Jaki z tego wniosek? Aby realizować skuteczne pozycjonowanie stron, stale trzeba być na czasie ze zmianami w branży. W przeciwnym wypadku pozostaniesz w tyle.

Pozycjonowanie stron – podsumowanie

Jak więc widać, SEO nie jest takie proste. Jednak gdy realizuje się je w odpowiedni sposób, może przynieść świetne efekty – powierz dlatego to zadanie odpowiednim specjalistom.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Zapisz się do newslettera!