Czym jest fraza kluczowa w pozycjonowaniu

Czym jest fraza kluczowa w pozycjonowaniu

27 października 2021 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 4 min.

O frazach kluczowych dużo się mówi, gdyż w końcu to jeden z najważniejszych elementów SEO. Czym jednak dokładnie one są? Tego dowiesz się w tym artykule.

Fraza kluczowa – co to?

Słowo kluczowe to zapytanie, które jest wpisywane w wyszukiwarkę internetową. Oczywiście takie wyrażenia składają się zwykle z więcej niż jednego słowa, dlatego też w ich przypadku zamiennie stosuje się termin fraza kluczowa.

Frazy w Google można określać według następujących czynników:

  • Popularność – częstotliwość wpisywania danej frazy kluczowej do wyszukiwarki w wybranym przedziale czasu (zwykle miesiąca).
  • Sezonowość – regularne wahania w popularności danego słowa kluczowego na przestrzeni roku (np. ilość zapytań związanych z wyjazdami wakacyjnymi rośnie w okresie letnim, a spada w zimie).
  • Konkurencyjność – stopień trudności pozycjonowania się na daną frazę. Na wartość tę wpływa wiele czynników wewnętrznych (np. autorytet Twojej domeny), jak i zewnętrznych (popularność samego słowa kluczowego).

Frazy w Google – jak stać się na nie widocznym?

Istnieją 2 główne sposoby, dzięki którym Twoja strona może wyświetlać się w wynikach wyszukiwania w kontekście wybranych fraz:

1. SEO

SEO (Search Engine Optimization) to proces optymalizacji strony internetowej zgodnie z wymaganiami Google. Obejmuje on głównie poprawę kwestii technicznych strony, publikowanie jakościowego contentu oraz budowanie profilu linków.

Jeśli Google uzna, że w kontekście danego zapytania Twoja strona odznacza się świetną jakością, pojawisz się wysoko w tzw. organicznych wynikach wyszukiwania.

2. PPC

PPC (Pay Per Click) to system, w którym płacisz określoną stawkę za każde kliknięcie linka kierującego do Twojej strony. W przeciwieństwie do SEO, odnośniki takie nie są organiczne, lecz pojawiają się w wyróżnionej formie sponsorowanej:

Czym jest pozycjonowanie szerokie?

Wśród słów kluczowych można wyszczególnić rozbudowane, konkretne zapytania, które składają się z 3 i więcej słów (jest to przybliżony zakres, gdyż nie istnieje odgórnie ustalona granica ich długości). Określa się je także jako frazy na długi ogon (long tail).

W przypadku pozycjonowania szerokiego działania SEO skupiają się właśnie na tego typu frazach. Dlaczego ta strategia jest warta uwagi? Zapytania na długi ogon są zwykle mniej konkurencyjne, dlatego łatwiej jest się na nie wypozycjonować.

Oprócz tego frazy long tail często wiążą się z lepszą konwersją, gdyż mają precyzyjnie określoną intencję zakupową. W końcu zapytanie „sukienka” nie mówi za wiele o tym, czego szuka kupujący. Jeśli jednak wprowadza zapytanie „sukienka czarna koronkowa”, jest już zdecydowany w kontekście tego, co chce nabyć.

Frazy kluczowe – podsumowanie

Słowa kluczowe to podstawa wielu działań z zakresu marketingu internetowego. Ich wyszukiwaniem i analizą możesz się zająć sam, korzystając przy tym z odpowiednich narzędzi. W wielu przypadkach lepiej jednak będzie zlecić to zadanie specjalistom.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!