Spis treści :
Google od wielu lat utrzymuje pozycję najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie. Przez cały czas była ulepszana i rozbudowywana poprzez wprowadzanie kolejnych narzędzi. Niektóre z nich każdy powinien znać bliżej, gdyż ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne.
W tym artykule przyjrzymy się zatem bliżej temu, jak działa Google Grafika i na czym polega jej funkcja „wyszukiwania obrazem”.
Google Grafika to specjalne narzędzie przeznaczone do przeszukiwania obrazów w sieci. Funkcjonuje ono jako pochodna od standardowej wyszukiwarki internetowej Google ze względu na podobne zasady działania.
Podczas gdy główna wyszukiwarka Google podczas zwracania wyników wyszukiwania może analizować cały tekst zawarty na stronie, to Google Grafika bierze tutaj pod uwagę przede wszystkim wpisane słowa kluczowe. Następnie porównuje je do znalezionych plików graficznych i ich nazw. Niemniej jednak często to nie wystarcza, dlatego omawiane narzędzie posiłkuje się też informacjami kontekstowymi zawartymi na stronie.
W końcowym etapie algorytm wykorzystuje uczenie maszynowe, dzięki któremu Google Grafika potrafi pokojarzyć ze sobą konkretne pliki i stworzyć ich grupy. Umożliwia to korzystanie z funkcji wyszukiwania obrazem.
Po zakończeniu procesu przeszukiwania wyszukiwarka, stosując funkcję podobnych obrazów, wyświetla zbiór miniaturowych grafik powiązanych z wpisanymi słowami kluczowymi.
Google jest w stanie przeszukiwać grafiki w różnych formatach obrazów jak JPG, GIF, PNG, TIFF.
„Wyszukiwanie obrazem” to specjalna funkcja, która pozwala znaleźć podobne pliki graficzne poprzez wprowadzenie obrazka do wyszukiwarki Google zamiast tekstowego zapytania.
Aby z niej skorzystać, przejdź do Google i otwórz sekcję Grafika. Na końcu paska wyszukiwania znajdziesz ikonę aparatu:
Kliknij ją. Do wyboru masz dwie opcje:
Google jest niewątpliwie najpopularniejszą i najwygodniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Łączy w sobie zarówno efektywność, jak i wygodę w użyciu. Korzystając z niej, nie zapominaj także o innych funkcjach jak Google Grafika i „Wyszukiwanie obrazem” – dzięki nim jeszcze szybciej znajdziesz to, czego potrzebujesz.
Autor artykułu: Norbert Wyszyński