Jak działa wyszukiwanie obrazów w Google?

Jak działa wyszukiwanie obrazów w Google?

27 sierpnia 2021 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 3 min.

Google od wielu lat utrzymuje pozycję najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie. Przez cały czas była ulepszana i rozbudowywana poprzez wprowadzanie kolejnych narzędzi. Niektóre z nich każdy powinien znać bliżej, gdyż ich zastosowanie jest bardzo uniwersalne.

W tym artykule przyjrzymy się zatem bliżej temu, jak działa Google Grafika i na czym polega jej funkcja „wyszukiwania obrazem”.

Czym jest Google Grafika i jak działa?

Google Grafika to specjalne narzędzie przeznaczone do przeszukiwania obrazów w sieci. Funkcjonuje ono jako pochodna od standardowej wyszukiwarki internetowej Google ze względu na podobne zasady działania.

Podczas gdy główna wyszukiwarka Google podczas zwracania wyników wyszukiwania może analizować cały tekst zawarty na stronie, to Google Grafika bierze tutaj pod uwagę przede wszystkim wpisane słowa kluczowe. Następnie porównuje je do znalezionych plików graficznych i ich nazw. Niemniej jednak często to nie wystarcza, dlatego omawiane narzędzie posiłkuje się też informacjami kontekstowymi zawartymi na stronie.

W końcowym etapie algorytm wykorzystuje uczenie maszynowe, dzięki któremu Google Grafika potrafi pokojarzyć ze sobą konkretne pliki i stworzyć ich grupy. Umożliwia to korzystanie z funkcji wyszukiwania obrazem.

Po zakończeniu procesu przeszukiwania wyszukiwarka, stosując funkcję podobnych obrazów, wyświetla zbiór miniaturowych grafik powiązanych z wpisanymi słowami kluczowymi.

Google jest w stanie przeszukiwać grafiki w różnych formatach obrazów jak JPG, GIF, PNG, TIFF.

Czym jest i jak działa funkcja „Wyszukiwanie obrazem”?

„Wyszukiwanie obrazem” to specjalna funkcja, która pozwala znaleźć podobne pliki graficzne poprzez wprowadzenie obrazka do wyszukiwarki Google zamiast tekstowego zapytania.

Aby z niej skorzystać, przejdź do Google i otwórz sekcję Grafika. Na końcu paska wyszukiwania znajdziesz ikonę aparatu:

Kliknij ją. Do wyboru masz dwie opcje:

  • Wklej adres obrazu – aby zdobyć adres obrazu, kliknij prawym przyciskiem myszy na zdjęciu znajdującym się na stronie internetowej i wybierz „Kopiuj adres obrazu”. W ten sposób możesz szybko znaleźć podobne grafiki.
  • Prześlij obraz – znajdź na swoim urządzeniu pożądany plik i wybierz go.

Podsumowanie

Google jest niewątpliwie najpopularniejszą i najwygodniejszą wyszukiwarką internetową na świecie. Łączy w sobie zarówno efektywność, jak i wygodę w użyciu. Korzystając z niej, nie zapominaj także o innych funkcjach jak Google Grafika i „Wyszukiwanie obrazem” – dzięki nim jeszcze szybciej znajdziesz to, czego potrzebujesz.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!