Jak szybko i skutecznie zgłosić witrynę do Google w 2021 roku

Jak szybko i skutecznie zgłosić witrynę do Google w 2021 roku

14 kwietnia 2021 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 8 min.

Czy chciałbyś, aby Twoja witryna szybciej stała się widoczna w Internecie? Jeśli tak, to powinieneś poznać sposoby zgłaszania strony do Google. W tym artykule omówimy 3 takie metody.

Zgłoś witrynę do Google za pomocą narzędzia Submit URL

Przejdź pod ten adres i zaloguj się na swoje konto Google. Wklej adres swojej witryny i potwierdź chęć przesłania żądania. To bardzo szybki i prosty sposób na zgłoszenie strony do Google.

Google Search Console – zaindeksuj całą witrynę

Zaloguj się na swoje konto Google Search Console. Następnie przejdź do Indeksowanie > Pobierz jako Google. Pamiętaj, że musisz wcześniej potwierdzić własność domeny, aby skorzystać z tej metody. Google pozwala to zrobić na wiele sposobów m.in. poprzez dodanie tagu HTML na stronie głównej, weryfikację kodu DNS, czy za pośrednictwem Google Analytics.

Jeśli zgłaszasz stronę do Google po raz pierwszy, kliknij czerwony przycisk Pobierz. Gdy narzędzieskończy analizować Twoją stronę, pojawi się ona na liście znajdującej się poniżej. Następnie kliknij znajdujący się obok niej przycisk Poproś o zindeksowanie. Zobaczysz wtedy okno z dwiema opcjami.

Omawiana metoda pozwala zaindeksować wybrany adres URL lub dodatkowo wszystkie powiązane z nim podstrony. Jeśli zależy Ci na tym drugim rozwiązaniu, wybierz opcję Indeksuj ten URL i jego linki bezpośrednie.

Zgłaszanie strony do Google za pomocą mapy witryny

Świetnym sposobem na szybkie zindeksowanie wszystkich adresów jest przesłanie mapy witryny XML (znana także jako XML sitemapa). Jest to plik, który zawiera w sobie wszystkie adresy URL strony, jak i informacje z nimi powiązane (np. w przypadku których z nich zastosowano specjalne tagi jak canonical). Można ją przygotować ręcznie, jak i za pomocą specjalnych generatorów.

Gdy już ją masz, otwórz Google Search Console i przejdź do Indeksowanie > Mapy witryn. Kliknij Dodaj/Testuj mapę witryny. Wybierz jej plik i aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku, kliknij Test.

Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie podstrony, które znajdują się w dodanej mapie XML, będą regularnie analizowane przez Google. Metoda ta jest dobrym wyjściem, jeśli chcesz np. zgłosić bloga do Google, gdyż pozwala szybko zaindeksować wiele stron.

Zgłoś stronę do Google – podsumowanie

Jak długo musisz czekać, aż Google zaindeksuje Twoją stronę? Jeśli nie podejmiesz żadnych działań, może to zająć nawet 30 dni. Mniej więcej w takim odstępie czasu Google automatycznie przeszukuje serwery DNS, aby znaleźć nowe witryny. Za pomocą omówionych tutaj narzędzi skrócisz ten czas do zaledwie kilku dni, godzin lub nawet minut.

Postaraj się też jak najszybciej zadbać o indeksację nowej witryny lub wybranych podstron. Przykładowo w połowie października 2020 roku funkcja zgłaszania adresów URL w Google Search Console nie była dostępna przez kilka tygodni z powodu awarii. Podejmij dlatego działania odpowiednio szybko, aby nie ucierpiały przez to Twoje rankingi.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!