Jakie znaczenie w SEO ma page speed?

Jakie znaczenie w SEO ma page speed?

18 października 2021 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 4 min.

W kwestii pozycjonowania stron w grę wchodzi mnóstwo czynników. Jednym z nich niewątpliwie jest page speed. Do czego dokładnie odnosi się ów termin i dlaczego trzeba mieć go na uwadze? Tego dowiesz się w tym artykule.

Page speed Google – czym jest?

Page speed (szybkość strony) definiuje się na 2 sposoby:

  • czas potrzebny na wyświetlenie całej zawartości danej strony
  • czas, jaki przeglądarka potrzebuje na odebranie pierwszego bajta z serwera www (inaczej time to first byte)

Pojęcie page speed jest często mylone z site speed. Ten drugi termin odnosi się do średniego czasu ładowania ustalonego na podstawie kilku wybranych stron z całej witryny.

Dlaczego page speed ma duże znaczenie?

Szybkość ładowania się strony jest ważna z punktu widzenia pozycjonowania, gdyż zapewnia ona lepsze doświadczenie użytkownika. Czynnik ten ma szczególne znaczenie w przypadku urządzeń mobilnych:

page-speed-mobilne

Powinieneś dążyć do tego, aby page speed wynosił mniej niż 3 sekundy. Każda dodatkowa sekunda zwiększa szansę na odbicie, czyli sytuację, w przypadku której odwiedzający nie przechodzi do innych podstron, lecz (w wielu przypadkach) od razu opuszcza stronę.

Zauważ też, że w przypadku dwóch pierwszych przedziałów (1 do 3 sekund oraz 1 do 5 sekund) szansa na odbicie wzrasta o 58 punktów procentowych. Jeśli chodzi o kolejne segmenty (1 do 6 sekund oraz 1 do 10 sekund) wartość ta wzrasta już tylko z 90% do 123%. Widać więc, jak bardzo ważne jest, aby starać się utrzymać szybkość ładowania poniżej 3 sekund.

Oprócz tego w maju 2021 roku Google wprowadziło ważną aktualizację, w wyniku której Core Web Vitals stały się czynnikiem rankingowym. Page speed ma bezpośredni wpływ na wartość owych podstawowych wskaźników internetowych. Jeśli więc chcesz być na czasie z najnowszymi wymaganiami wyszukiwarki, koniecznie dbaj o szybkość ładowania witryny.

Co wpływa na page speed?

Tak naprawdę każdy element strony – kod HTML, CSS, JavaScript, obrazy, filmy i inne multimedia wpływają na jej szybkość. Wszystkie te elementy można poddać mniejszej lub większej optymalizacji.

W pierwszej kolejności warto oczywiście zacząć od zdjęć, gdyż to one procentowo mają największy udział w wielkości całej strony. Można je łatwo skompresować za pomocą takich narzędzi jak TinyJPG, zmniejszając ich rozmiar nawet 5 razy z zachowaniem praktycznie takiej samej jakości.

Zbyt duża ilość skryptów JavaScript także potrafi zaburzyć page speed, jak i sprawne działanie całej strony. Je na szczęście także można skompresować za pomocą takich narzędzi jak JSCompress.

Page speed – podsumowanie

Szybkość ładowania to od lat bardzo ważny element w kwestii optymalizacji stron pod SEO. Obecnie ma on jeszcze większe znaczenie z racji Core Web Vitals, dlatego dbaj o page speed najlepiej, jak możesz.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!