Techniczny audyt strony internetowej

Techniczny audyt strony internetowej

5 maja 2021 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 3 min.

Jeśli chcesz, aby Twój samochód działał sprawnie, musisz regularnie przeprowadzać jego przegląd. Podobnie jest z Twoją witryną w sieci – od czasu do czasu potrzebuje ona technicznego audytu strony internetowej. Na czym on polega? Jakie są jego korzyści? Czy warto wykonać go za darmo? Tego dowiesz się w tym artykule.

Audyt strony internetowej – czym jest?

Celem audytu strony www jest dokładne zbadanie jej pod kątem tego, jak dobrze jest dostosowana pod wymagania SEO. W praktyce wiąże się to z przeanalizowaniem licznych aspektów technicznych, które przekładają się na to, jak funkcjonuje i jak jest traktowana przez Google.

Podczas audytów stron internetowych, jakie przeprowadzamy w DNS Group, bierzemy pod uwagę około 100 punktów technicznych. Oto niektóre z nich:

  • Stosunek kodu do treści (code text ratio)
  • Rodzaj stosowanych tagów
  • Nazwy i rozmiary plików graficznych
  • Obecność sitemapy oraz jej optymalizacja
  • Szybkość ładowania się strony
  • Dostosowanie do urządzeń mobilnych
  • Przekierowania 301
  • Błędy 404

Ogólnie celem tego procesu jest rozebranie strony na czynniki pierwsze. Tylko w ten sposób można się dowiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby lepiej ją zoptymalizować.

Audyt strony internetowej – cena

Cena audytu strony internetowej jest głównie uzależniona od wielkości witryny. Naturalnie przekłada się ona na potrzebny nakład pracy oraz długość samego procesu. Cena dokładnego technicznego audytu strony internetowej zaczyna się od 2 000 złotych netto w górę. Jego realizacja wynosi około 2 tygodnie.

Darmowy audyt strony – czy warto?

W Internecie można znaleźć wiele narzędzi, które pozwalają szybko przeprowadzić audyt strony online za darmo. Oprócz tego niektóre firmy oferują samodzielne wykonanie go także bez żadnych kosztów.

Warto zaznaczyć, że w praktyce taki audyt często polega jedynie na przeanalizowaniu pojedynczej strony (zwykle głównej), a nie całej witryny. Odbywa się to za pomocą narzędzia, które automatycznie analizuje jej kod. Z takiego oprogramowania korzystają też firmy wykonujące tego typu darmową analizę.

Oczywiście informacje zdobyte w ten sposób to lepsze niż nic, jednak dzięki takiej ogólnej analizie nie uzyskasz zbyt wielu praktycznych wniosków. Darmowy audyt strony zmierzy szybkość jej ładowania, jednak dopiero branżowy ekspert będzie w stanie umiejętnie doradzić, co zrobić, aby ją poprawić.

Audyt strony www – podsumowanie

Jeśli będziesz regularnie przeprowadzać techniczny audyt strony, Twoja witryna wiele na tym skorzysta. Pamiętaj jednak, aby zlecić to zadanie specjalistom. Taka inwestycja swoje kosztuje, jednak na pewno będzie tego warta.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!