Instagram usuwa opcję Following, by chronić użytkowników

Instagram usuwa opcję Following, by chronić użytkowników

23 października 2019 Autor: Roksana Dębowiak Czas czytania: 5 min.

Instagram, obecnie jedna z najpopularniejszych platform social media, usunął zakładkę Following (po polsku obserwujesz oraz obserwowane odpowiednio w przypadku systemów Android i iOS). Pozwalała ona widzieć aktywność osób z naszej grupy znajomych, a dokładnie to, co komentowali, lajkowali oraz kogo śledzili.

Instagram-usuwa-kontrowersyjna-funkcje-Following

Funkcja dostępna była z zakładki „serduszka”, która pozwala także śledzić, kto obserwuje nasze własne konto na Instagramie. Od momentu wprowadzenia zmiany, po kliknięciu ikony serca, będziemy widzieć jedynie własną aktywność.

Usunięcie zakładki Following – jakie były powody?

Instagram uruchomił omawianą funkcję jeszcze w 2011 roku. Miało to zatem miejsce na długi czas przed pojawieniem się sekcji Explore (odkrywaj). Do tego czasu narzędzie Following świetnie sprawdzało się jako sposób na wyszukiwanie nowego contentu oraz influencerów na podstawie aktywności osób z naszego kręgu znajomych. Jednak w momencie pojawienia się sekcji Explore, zastosowanie usuniętej niedawno funkcjonalności straciło na znaczeniu, a mówiąc dokładniej, owo zastosowanie bardzo się zmieniło.

Opcja Following zyskała niechlubną sławę jako sposób na stalkowanie aktywności znajomych. Co ciekawe, wiele użytkowników Instagrama nie wiedziało nawet o jej istnieniu oraz dokładnemu sposobowi działania. Z tego powodu mało kto zdawał sobie sprawę, że jego aktywność na omawianej platformie społecznościowej była całkowicie widoczna dla innych znajomych.

Po Internecie krążą z tego powodu liczne relacje o tym, jak dochodziło do rozpadów związków, gdy jedna ze stron dowiedziała się dzięki opcji Following, że jej druga połówka w podejrzany sposób bardzo aktywnie śledzi i lajkuje zdjęcia innych potencjalnych partnerów. Inni dzielili się także historiami, jak to ich dawniejsi przyjaciele nie odpowiadali na wysyłane wiadomości, gdyż byli „zajęci”. Zakładka Following pokazywała natomiast, że faktycznie są bardzo zajęci, jednak lajkowaniem cudzych profili na Instagramie.

Zwrócił na to uwagę także Vishal Shah, head of product w Instagramie:

Ludzie nie zawsze wiedzieli, że ich aktywność jest widoczna. Mamy zatem przypadek, w którym zbudowana funkcja nie służy zastosowaniu, do którego została stworzona. Jednocześnie powodowała zaskoczenie wśród użytkowników, gdy okazywało się, że ich aktywność pokazuje się innym.

Adam Mosseri, head of Instagram, dodał także:

Zawsze pracujemy nad tym, aby Instagram jak najlepiej służył ludziom do łączenia się z innymi osobami oraz z tym, co kochają. W skład tego wchodzi wprowadzanie nowych funkcji, jak i usuwanie tych starych, które mogą nie być już użyteczne.

Co ciekawe, Instagram zaczął zapewne pracować nad usunięciem funkcji już w sierpniu. Na Reddicie można znaleźć wątek, w którym użytkownicy skarżą się na to, że zakładka Following zniknęła. Podejrzewano jednak wtedy, że był to po prostu bug.

reddit-instagram

Jakie są skutki decyzji?

Z racji tego, że Explore zyskuje coraz większe zastosowanie, usunięcie omawianej funkcji zapewne nie przyczyni się do większych problemów z możliwością odkrywania nowego contentu. Z drugiej strony możliwość zobaczenia tego, co lajkują oraz kogo śledzą znajomi, na pewno sprzyjała odkryciu czegoś, co przypadnie nam do gustu.

Jeden z użytkowników Instagrama tak wyraził się w swoim komentarzu:

Okropna decyzja. Właśnie w ten sposób znalazłem naprawdę świetne strony oraz osoby, które śledzę. Funkcja pomogła mi znaleźć także połowę przyjaciół oraz followersów, których mam teraz. Jest tutaj przecież znacznie więcej dobrych zastosowań poza stalkowaniem ludzi. Jak dla mnie jest to głupie. Nie rozumiem wytłumaczenia, że przecież i tak możesz przyjrzeć się dokładniej feedowi danych osób, aby więcej się na ich temat dowiedzieć. W ten sposób nie znajdziesz nawet 75% ilości informacji, jakie dawała ci opcja Following.

Z punktu widzenia marketingu na Instagramie, marketerzy stracą potencjalne narzędzie służące odkrywaniu tego, czym interesują się potencjalni klienci.

Można także dodać, że opcja Following pozwalała rodzicom na w miarę bezpieczne kontrolowanie aktywności ich dzieci, bez konieczności posiadania pełnego dostępu do ich konta. Śledzenie ich aktywności pozwalało ustalić, czy nie wchodzą w kontakt z czymś szkodliwym.

Podsumowanie

Usunięcie opcji Following rozpoczęło się 7 października tego roku. Proces potrzebował mniej więcej tygodnia, aby został w pełni zakończony. Decyzja ta jest jednym z kroków, które Instagram podejmuje, będąc motywowany przez troskę o bezpieczeństwo użytkowników. Niektóre z ostatnich podobnych aktualizacji obejmują wprowadzenie funkcji restrict (która ma zapobiec dręczycielstwu), czy też narzędzie threads do przesyłania wrażliwszych danych.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Roksana Dębowiak

Autor artykułu:

Od 6 lat w DNS Group, aktualnie na stanowisku Sales Manager, specjalizuję się w sprzedaży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Moja rola w firmie skupia się na zarządzaniu kontaktem z klientem.

Roksana Dębowiak

Autor artykułu:

Od 6 lat w DNS Group, aktualnie na stanowisku Sales Manager, specjalizuję się w sprzedaży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Moja rola w firmie skupia się na zarządzaniu kontaktem z klientem.

Zapisz się do newslettera!