W tym artykule poruszamy:
Core Web Vitals to jedna z ostatnich najważniejszych aktualizacji algorytmu Google, która wprowadziła nowy czynnik rankingowy. Czego dokładnie dotyczy ów update? Tego dowiesz się w tym artykule.
Core Web Vitals – definicja
Web Vitals to projekt realizowany przez Google. Jego celem jest ujednolicenie czynników, które wpływają na to, jak korzysta się ze stron internetowych. Dzięki temu właściciele witryn są w stanie zapewniać lepsze doświadczenie użytkownika.
Takich metryk jest jednak bardzo dużo. Google postanowiło zatem skupić się na najważniejszych z nich, określając tytułowe Core Web Vitals (tłumaczone jako Podstawowe Wskaźniki Internetowe). Od lipca 2021 roku są one już czynnikiem rankingowym, dlatego mają duże znaczenie przy pozycjonowaniu stron.
Core Web Vitals obejmuje 3 metryki:
- Largest Contentful Paint (LCP) – Największe Wyrenderowanie Treści
- First Input Delay (FID) – Opóźnienie Przy Pierwszym Ładowaniu
- Cumulative Layout Shift (CLS) – Zbiorcze Przesunięcie Układu
Omówmy je bliżej:
Czym jest LCP?
LCP odnosi się do czasu załadowania głównego elementu strony internetowej. Może to być grafika rastrowa, grafika rastrowa umieszczona w grafice wektorowej, materiał video lub blok tekstu.
Wartość obejmuje czas od rozpoczęcia ładowania się pierwszych zasobów strony internetowej do wyświetlenia kluczowej zawartości.
Według Google LCP powinno być krótsze niż 2,5 sekundy.
Czym jest FID?
Gdy odwiedzasz stronę internetową, ładują się jej najważniejsze zasoby. Zwykle nie możesz jednak od razu wejść w interakcję z witryną (np. otworzyć obrazek). First Input Delay mierzy właśnie ów czas, jaki mija, zanim użytkownik jest w stanie podjąć akcję.
Według Google wartość FID powinna być mniejsza niż 100 milisekund.
Czym jest CLS?
CLS odnosi się do stabilności wizualnej strony internetowej. Jak to rozumieć? Gdy widoczny element między dwiema klatkami zmienia swoją pozycję początkową, dochodzi do tzw. przesunięcia układu. Przykładem takiego zjawiska jest sytuacja, gdzie przycisk, który chce kliknąć użytkownik, nagle zmienia swoją pozycję lub rozmiar.
Według skali przygotowanej przez Google wartość CLS powinna być mniejsza niż 0,1.
Core Web Vitals – podsumowanie
Jeśli odpowiednio zadbasz o Core Web Vitals, pozytywnie przełoży się to na widoczność strony, jak i wygodę korzystania z niej. W monitorowaniu tych wartości mogą Ci pomóc świetne narzędzia jak rozszerzenie do przeglądarki Chrome o nazwie Web Vitals, PageSpeed Insights, czy Google Search Console.