Jak skutecznie usunąć stronę z Google

Jak skutecznie usunąć stronę z Google

17 listopada 2021 Autor: Roksana Dębowiak Czas czytania: 4 min.

Zrozumiałe jest, że w pewnych przypadkach chciałbyś pozbyć się niektórych treści, które są widoczne w Internecie. W tym artykule poznasz zatem skuteczne sposoby, które pozwolą usunąć stronę z Google lub jej wybraną zawartość.

Usuwanie witryny z Google – serwer

Jeśli chcesz na dobre pozbyć się swojej strony z Google, po prostu usuń ją ze swojego serwera. W razie czego oczywiście warto zrobić kopię zapasową.

Pamiętaj jednak, że content z Twojej witryny dalej może być w ograniczonym zakresie widoczny w sieci przez pewien czas. Niektóre serwisy (np. web.archive.org) wykonują „zdjęcia” (snapshots) różnych stron w ciągu wielu lat.

W rezultacie nawet lata po całkowitym „wyczyszczeniu” serwera ktoś może zobaczyć, jak prezentowała się np. strona główna. Oczywiście im mniejsza i mniej popularna witryna, tym mniej snapshotów jest wykonywanych.

Warto zaznaczyć, że nawet po pozbyciu się plików strony, Google może wyświetlać użytkownikom jej archiwalną wersję, która została zapisana w pamięci podręcznej. Z tego powodu podczas usuwania strony z Google należy podjąć także dodatkowe działania.

Usunięcie informacji z Google – robots.txt

Robots.txt to plik, który przekazuje botom Google informację, jak mają traktować zawartość strony. Dzięki niemu można zatem poinformować wyszukiwarkę, czy może indeksować poszczególne strony.

Jeśli chcesz zablokować dostęp do całej strony internetowej, wpisz następujące polecenie:

user-agent: *

disallow: /

Symbol „*” oznacza, że polecenie dotyczy wszystkich robotów. Z kolei „/” informuje, aby została zablokowana zawartość całej strony.

Jeśli z kolei chcesz usunąć dostęp do wybranego katalogu, wpisz:

disallow: /podkategoria

Do wykluczenia konkretnej podstrony służy za to następująca komenda:

disallow: /kategoria/podkategoria/strona1

Pamiętaj jednak, że taka metoda nie pozwala w pełni usunąć stron z Google. Oczywiście nie będą one już indeksowane. Jeśli jednak jakiś użytkownik zna prowadzącą do nich ścieżkę URL, to może uzyskać do niej dostęp, jeśli jej zawartość nie została także usunięta z serwera.

Jeśli z kolei chcesz szybciej pozbyć się na dobre nieaktualnego lub nieistniejącego contentu z wyszukiwarki, skorzystaj także z formularza Google do usuwania nieaktualnych treści.

Usunięcie informacji z Google – dane osobowe

W niektórych przypadkach możesz zrobić wszystko, co możliwe, jednak pewne treści dalej są widoczne w sieci. Jeśli w grę wchodzą dane osobowe, Google zapewnia dodatkową pomoc w celu ich usunięcia. Ten specjalny program obejmuje takie informacje jak:

  • Zdjęcia osób niepełnoletnich
  • Dane kontaktowe wykorzystywane do doxingu
  • Poufne informacje finansowe, medyczne oraz krajowe numery identyfikacji
  • Dane znajdujące się na stronach, które stwarzają dodatkowe problemy w przypadku prośby o ich usunięcie

Więcej na ten temat możesz dowiedzieć się tutaj.

Usuwanie strony z Google – podsumowanie

Można powiedzieć, że we współczesnym Internecie nic nie ginie. Jeśli chcesz zatem usunąć stronę z Google, zwykle musisz podjąć kilka różnych działań, aby mieć pewność, że dane treści nie są już dostępne i widoczne.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Roksana Dębowiak

Autor artykułu:

Od 6 lat w DNS Group, aktualnie na stanowisku Sales Manager, specjalizuję się w sprzedaży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Moja rola w firmie skupia się na zarządzaniu kontaktem z klientem.

Roksana Dębowiak

Autor artykułu:

Od 6 lat w DNS Group, aktualnie na stanowisku Sales Manager, specjalizuję się w sprzedaży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Moja rola w firmie skupia się na zarządzaniu kontaktem z klientem.

Zapisz się do newslettera!