Google usuwa prawy Sidebar z wyników wyszukiwania

Google usuwa prawy Sidebar z wyników wyszukiwania

23 grudnia 2020
Czas czytania to: 5 min.
SEO

Wszyscy przywykliśmy do Featured Snippetów – Polecanych fragmentów treści – pojawiających się w prawym sidebarze, obok wyników wyszukiwania na wiele zapytań. Szczególnie pomocne były one w przypadku wyszukiwania informacji o filmach, serialach lub sławnych osobach. Dzięki Featured Snippetom otrzymywaliśmy szybki dostęp do najważniejszych informacji tekstowych jak również do interesujących zdjęć. Google postanowiło, że Featured Snipped po prawej stronie to przeżytek.

Nie oznacza to jednak, że Featured Snipped znika z wyników wyszukiwania zupełnie. Już 22 stycznia Google rozpoczęło migrację Snippetów z prawej strony na górę wyników wyszukiwania, przesuwając tym samym wyniki organiczne jeszcze niżej.

Co zmienia to dla SEO?

Oprócz przesunięcia Snippetów ponad wyniki wyszukiwania Google po cichu wprowadziło dodatkową zmianę, która niekoniecznie musi się spodobać zarówno SEOwcom jak i właścicielom stron. Dotychczas jeśli Google wyświetlało w Featured Snippecie odpowiedź na zapytanie, najczęściej w wynikach wyszukiwania pojawiał się również link do strony, z której pochodził Snippet. Teraz się to kończy. Walcząc z duplikacją wyników w SERP Google postanowiło usuwać wyniki wyszukiwania dla stron wyświetlających się w Snippetach.

Z jednej strony Snippety pozwalają dotrzeć z treścią strony do klienta w szybszy i łatwiejszy sposób, z drugiej zaś Google ogranicza liczbę wyświetleń oraz odwiedzin strony, czyli danych najczęściej raportowanych klientom. Może się okazać, że Agencje Interaktywne będą zmuszone do wprowadzenia w raportach kolejnej wartości „Wyświetlenia Featured Snippet” o ile Google umożliwi pobieranie takich danych poprzez API lub bezpośrednio z Google Search Console.

Na chwilę obecną Google nie podało również informacji czy wyświetlenia Snippetów będą prezentowane w danych Google Search Console jako wyświetlenie strony w SERP. Zapewne wszyscy pamiętamy wprowadzenie wyników AMP, których wyświetlenia ani kliknięcia nie zliczały się początkowo do ruchu organicznego prezentowanego w Google Search Console. Oszacowanie ewentualnego wpływu wprowadzonej właśnie zmiany na wyniki jest tym trudniejsze, że wiele branż zostało dotkniętych zmianami w ruchu związanymi z COVID-19.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Zapisz się do newslettera!