Jak używać Disavow Tool – Usuwanie linków przychodzących z Google

Jak używać Disavow Tool – Usuwanie linków przychodzących z Google

28 lutego 2022 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 4 min.

Usuwanie linków z Google może być czasami konieczne, jeśli chcesz poprawić profil swoich odnośników. Jak to zrobić? W tym celu stworzono Disavow Tool. W tym artykule dowiesz się, jak z niego korzystać.

Co to jest Google Disavow Tool?

Disavow Tool znajduje się w Google Search Console. Po polsku określa się je jako Narzędzie do zrzekania się linków.

Linki, które kierują do Twojej strony, są uwzględniane w procesie jej pozycjonowania. W niektórych przypadkach nie jesteś w stanie ich zewnętrznie usunąć, mimo tego, że negatywnie wpływają na SEO. Właśnie w takiej sytuacji stosuje się omawiane narzędzie. Dzięki tytułowemu zrzeczeniu się odnośnika, Google nie bierze go pod uwagę, gdy ocenia jakość strony.

Jak działa narzędzie Disavow?

Jak usunąć link z Google? Na początek przygotuj plik tekstowy, który zawiera listę stron lub domen, których to się chcesz zrzec. Pamiętaj o kilku kwestiach:

  • Plik powinien korzystać z rozszerzenia .txt.
  • Adresy URL nie mogą być dłuższe niż 2048 znaków.
  • Maksymalny rozmiar pliku to 2 MB i 100 000 wierszy.
  • W każdym wierszu może znajdować się tylko jeden adres URL lub jedna domena.
  • Możesz zrzec się całej domeny, dodając przedrostek „domain:”.
  • Nie możesz zrzec się domeny podrzędnej, np. xyz.pl/buty.

Możesz także skorzystać z raportu Linki z Google Search Console, aby wyeksportować z niego dane dotyczące odnośników, których to chcesz się zrzec.

Jak przesłać listę i usunąć linki przychodzące z Google?

Otwórz stronę Disavow Tool:

disavow-google

Następnie wybierz usługę. Dana lista ma zastosowanie tylko do tej usługi, do której ją prześlesz. W przypadku pozostałych będziesz musiał dlatego powtórzyć ten proces.

Kliknij przycisk, aby przesłać listę. Jeśli zawiera ona błędy, od razu zostanie przedstawiony ich wykaz.

Pamiętaj także o następujących kwestiach:

  • Jeśli już wcześniej wprowadziłeś listę, przesłanie nowej spowoduje zastąpienie wcześniejszej.
  • Po zrzeczeniu się danych odnośników dalej będą one widoczne w raporcie Linki.
  • Google nie od razu uwzględnia fakt zrzeczenia się linków – nowa lista może być wzięta pod uwagę nawet dopiero po kilku tygodniach lub podczas następnego większego etapu indeksowania sieci.
  • Jeśli chcesz anulować fakt zrzeczenia się wcześniejszych odnośników, w Disavow Tool kliknij Anuluj ignorowane linki. Podobnie, jak wspomniano wcześniej, Google zwykle uwzględni tę prośbę dopiero po czasie.

Disavow Tool – podsumowanie

Pamiętaj, aby narzędzia do zrzekania się linków używać w ostateczności. Google jest w stanie całkiem skutecznie samodzielnie rozpoznawać spamerskie odnośniki. Z kolei nieprawidłowe stosowanie omawianego narzędzia może wręcz zaszkodzić Twojej stronie.

Jeśli jednak podejmiesz decyzję o tym, że Disavow Tool to najlepsze rozwiązanie, starannie przygotuj listę, aby przypadkowo nie zaszkodzić tym dobrym odnośnikom.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!