szybki-kontakt
Google Translate i wielojęzyczne strony na WordPress

Google Translate i wielojęzyczne strony na WordPress

Roksana Dębowiak

Mam nadzieję, że spodoba Ci się czytanie tego wpisu na blogu. Jeśli chcesz, abyśmy zajęli się marketingiem za Ciebie kliknij tutaj.

16 czerwca 2021 Czas czytania: 8 min.

Prowadzenie wielojęzycznej strony internetowej na WordPressie to duże wyzwanie, które może jednak przynieść wiele korzyści jak otworzenie się na nowe rynki i lepsze postrzeganie firmy w oczach klientów. Realizując ten cel, warto wspierać się odpowiednimi narzędziami. W tym artykule dowiesz się, jak mogą pomóc Ci pod tym względem Google Translate oraz odpowiednie wtyczki WordPress.

Google Translate i tłumaczenie stron internetowych

Google Translate to darmowe narzędzie od Google. Korzystanie z niego to jeden z łatwiejszych sposobów, aby Twoja strona stała się dostępna w dodatkowych językach.

Warto zaznaczyć, że bezpośrednie korzystanie z usług Google do tłumaczenia stron jest płatne – szczegóły oferty możesz znaleźć tutaj. Rozwiązania te są jednak bardziej zaawansowane od standardowego Tłumacza Google, gdyż korzystają z neuronowego tłumaczenia maszynowego i pozwalają tworzyć indywidualne modele translatorskie.

Aby za darmo skorzystać z możliwości Google Translate, najlepiej jest pobrać specjalny plugin do WordPress, który integruje witrynę z tym narzędziem. Przykładowo wtyczka Translate WordPress – Google Language Translator w swojej darmowej wersji dostarcza maszynowe tłumaczenie oparte na frazach, a dopiero płatna wersja daje dostęp do wspomnianego neuronowego tłumaczenia maszynowego.

W przypadku wielojęzycznych stron internetowych warto pamiętać o ważnej rzeczy – niektóre pluginy (m.in. wspomniany w poprzednim akapicie Translate WordPress w darmowej wersji) dostarczają tzw. dynamiczne tłumaczenie strony internetowej. Oznacza to, że Twoja witryna funkcjonuje w jednym, podstawowym języku i tylko w nim jest indeksowana. Dostęp do innych wersji językowych to po prostu efekt tego, że plugin „w locie” automatycznie podmienia treść na inny język.

Lepsze to oczywiście niż nic, jednak jeśli zależy Ci na przygotowaniu prawdziwie wielojęzycznej strony internetowej, warto rozważyć inne opcje.

WPML – plugin do tworzenia prawdziwych wielojęzycznych stron

WPML to wtyczka do WordPressa, która pozwoli Ci przygotować prawdziwie wielojęzyczną stronę internetową. Wersja tej wtyczki, która pozwoli obsłużyć w pełni jedną stronę na WordPressie, kosztuje 79$ przy pierwszym zakupie. Licencja trwa rok, jednak jej odnowienie jest już o 75% tańsze.

Co z automatycznym tłumaczeniem? Wtyczka także jest zintegrowana z takimi rozwiązaniami. Daje dostęp do automatycznych translatorów jak Microsoft Azure, Google Translate oraz DeepL. Korzystanie z nich rozliczane jest za pomocą kredytów, co także wiąże się z kosztami od pewnego progu. Więcej o tym możesz dowiedzieć się tutaj.

WPML stworzono jednak przede wszystkim z myślą o tworzeniu prawdziwie wielojęzycznych stron, dlatego funkcje tej wtyczki wspierają tłumaczenie ręczne. Plugin pozwala bardzo wygodnie zarządzać różnymi wersjami językowymi poszczególnych elementów witryny i bardzo ułatwia pracę tłumaczom. Jego funkcje są na tyle rozbudowane, że sprawdzą się nawet w trakcie prowadzenia sklepu internetowego.

Strona wielojęzyczna – podsumowanie

Jeśli chcesz przetłumaczyć swoją stronę na inne języki, najlepszą opcją jest zrobienie tego ręcznie, gdyż automatyczne translatory mają ograniczone zastosowanie. Skorzystaj w tym celu z odpowiednich rozszerzeń, a cały proces będzie znacznie łatwiejszy.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Roksana Dębowiak

Autor artykułu:

Od 6 lat w DNS Group, aktualnie na stanowisku Sales Manager, specjalizuję się w sprzedaży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Moja rola w firmie skupia się na zarządzaniu kontaktem z klientem.

Roksana Dębowiak

Autor artykułu:

Od 6 lat w DNS Group, aktualnie na stanowisku Sales Manager, specjalizuję się w sprzedaży i budowaniu trwałych relacji biznesowych. Moja rola w firmie skupia się na zarządzaniu kontaktem z klientem.