Jak przyspieszyć stronę internetową WordPress

Jak przyspieszyć stronę internetową WordPress

19 grudnia 2022 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 3 min.

Optymalizacja strony WordPress polega na takim dostosowaniu licznych czynników związanych z jej funkcjonowaniem, aby była bezpieczna, przystępna w nawigacji oraz ogólnie sprawiała dobre wrażenie na odwiedzających. Jednym z kluczowych czynników jest jednak szybkość jej działania. Jak ją zoptymalizować? Tego dowiesz się w tym artykule.

1. Przeprowadzaj testy

Przyspieszenie strony WordPress musi opierać się na konkretnych informacjach zwrotnych, dlatego w tym celu należy przeprowadzać odpowiednie testy i pomiary. Najlepiej skorzystać ze specjalnych narzędzi jak Google PageSpeed Insights.

Omawiane narzędzie nie tylko mierzy czas ładowania strony, ale także i wskazuje problemy, które należy naprawić, by tę wartość zoptymalizować.

2. Korzystaj z odpowiedniego hostingu

Nawet najlepiej przeprowadzona optymalizacja strony WordPress nie przyniesie żadnych efektów, jeśli problemem jest fundament witryny, czyli hosting.

Kluczowy jest dobór nie tylko sprawdzonego dostawcy, ale także i serwera, który spełnia wymagania witryny, jeśli chodzi o przepustowość, czy dostępną pamięć. Równie ważny jest też typ hostingu – przykładowo serwery dedykowane i VPS gwarantują lepszą wydajność, niż tzw. współdzielone.

3. Dbaj o regularne aktualizacje

Aktualizacje czego? W zasadzie wszystkiego – wersji WordPressa, wtyczek, zabezpieczeń serwera, czy języka PHP. Przestarzałe oprogramowanie sprawia tylko niepotrzebne problemy. Z kolei celem wielu aktualizacji jest zwykle poprawa także szeroko rozumianej wydajności.

4. Poświęć szczególną uwagę plikom graficznym

Optymalizacja zdjęć w WordPress to jedna z priorytetowych czynności. Pliki graficzne stanowią zwykle duży ułamek ogólnej wagi strony, dlatego ich odpowiednie dostosowanie zwykle w kluczowy sposób przekłada się na lepszą szybkość ładowania.

W tym celu najlepiej jest skorzystać ze specjalnych wtyczek lub innych zewnętrznych narzędzi do konwertowania zdjęć, jak choćby Tiny PNG. Wiele z nich jest w stanie zmniejszyć wagę zdjęć nawet czterokrotnie, nie pogarszając przy tym praktycznie w żaden sposób ich jakości.

5. Zastosuj odpowiednie wtyczki

Wtyczka do optymalizacji WordPress to specjalny plugin, który samodzielnie zajmuje się optymalizacją licznych czynników wpływających na szybkość ładowania.Przykładowo WP Rocket wprowadza lazy loading, minifikację kodu, czy też dostosowuje reguły buforowania zasobów.

Optymalizacja strony WordPress – najlepiej skorzystaj z pomocy ekspertów

Samodzielna optymalizacja szybkości ładowania potrafi dać pewne efekty, jeśli jednak nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, równie dobrze możesz sobie zaszkodzić. Lepiej zatem zleć to zadanie specjalistom.

W DNS Group realizujemy złożone audyty techniczne, które potrafią wykryć wszelkie problemy z funkcjonowaniem strony. Następnie nasi developerzy optymalizują niezbędne czynniki, dzięki czemu Twoja strona WordPress zaczyna działać lepiej. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!