Jak sprawdzić czy strona internetowa jest prawdziwa

Jak sprawdzić czy strona internetowa jest prawdziwa

16 maja 2022 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 4 min.

Korzystając z Internetu, łatwo jest paść ofiarą oszustwa. Taki scenariusz jest jednak prosty do uniknięcia, gdy stosujesz się do odpowiednich reguł. Jeśli zatem po odwiedzeniu jakiejś witryny masz wątpliwości co do jej jakości, warto wiedzieć, jak sprawdzić, czy strona internetowa jest prawdziwa i można jej ufać. W tym artykule poznasz przydatne wskazówki.

1. Zwróć uwagę na obecność certyfikatu SSL

Certyfikat SSL szyfruje dane, jakie strona wymienia z odwiedzającym. Jest to podstawa bezpieczeństwa witryn internetowych. Na jego obecność wskazuje ikonka kłódki w pasie adresu. Brak takiego zabezpieczenia to duży sygnał ostrzegawczy.

2. Zweryfikuj właściciela

Właściciel strony internetowej nie zawsze może być tym, za kogo się podaje. Aby uzyskać dokładniejsze dane na jego temat, skorzystaj z whois.domaintools.com. Za pomocą tego narzędzia da się uzyskać dokładne dane na temat domeny jak zmiany w hostingu, właściciel, data rejestracji, lokalizacja adresu IP i wiele więcej.

Dzięki takim informacjom łatwiej jest ustalić, czy dana strona to normalnie funkcjonująca witryna, a może raczej niedawno utworzony podejrzany projekt, którego właściciel pochodzi z odległego kraju, aby uniknąć wykrycia.

3. Zwróć uwagę na pisownię i gramatykę

Prawdziwe strony bardzo dbają o to, aby wyglądać profesjonalnie. Nadmiar błędów ortograficznych, interpunkcyjnych oraz gramatycznych może oznaczać, że taka witryna powstawała na szybko i na celownik bierze sobie mniej rozważne osoby. Jest to zdecydowanie sygnał ostrzegawczy.

4. Sprawdź opinie Google

Jeśli masz do czynienia ze stroną firmową, powinna ona mieć profil Google Moja Firma. Nawet jeśli właściciel sam jej nie przygotuje (co oczywiście powinien zrobić), wyszukiwarka jest w stanie zaciągnąć i zorganizować podstawowe dane na jej temat.

W takim miejscu możesz sprawdzić opinie innych osób. Oczywiście w przypadku praktycznie każdego biznesu znajdą się niepochlebne recenzje, jeśli jednak wielu użytkowników zwraca uwagę na podobne kwestie (np. brak kontaktu, podejrzane procedury), to zapewne coś jest na rzeczy.

5. Przeprowadź skan wirusów

Niekiedy witryna na pierwszy rzut oka może wyglądać całkiem w porządku, dlatego warto jest przeprowadzić dokładniejszą weryfikację strony internetowej. Przydatne okażą się w tym celu różne narzędzia, które wykrywają złośliwe oprogramowanie:

6. Miej realistyczne oczekiwania

Często najlepszą ochroną przed oszustwami jest po prostu zdrowy rozsądek oraz przezorność. Jeśli jakaś strona proponuje np. produkty i usługi, które są zdecydowanie zbyt tanie lub promuje „niesamowite” okazje biznesowe, to powinien być to sygnał ostrzegawczy.

Taka strona nie jest raczej godna zaufania, dlatego lepiej dać sobie z nią spokój.

Podsumowanie

Skorzystaj z omówionych tutaj porad, a na pewno będziesz w stanie skutecznie zweryfikować, czy masz do czynienia z prawdziwą, a może raczej podejrzaną stroną.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!