Na czym polega błąd 404 i jak go naprawić

Na czym polega błąd 404 i jak go naprawić

23 kwietnia 2021
Czas czytania to: 8 min.

Znasz tę sytuację – chcesz wejść na daną stronę, a tu pokazuje się komunikat, że jest ona niedostępna. Towarzyszy mu przy tym informacja o wystąpieniu błędu 404. Jeśli samemu prowadzisz witrynę internetową, powinieneś zredukować takie przypadki do minimum. W tym artykule dowiesz się zatem, na czym polega błąd HTTP 404 i jak go naprawić.

Błąd 404 – co oznacza?

Omawiany błąd informuje, że użytkownik jest w stanie komunikować się z serwerem, jednak strona nie może znaleźć żądanych treści. W niektórych przypadkach występowanie 404 jest celowe, gdyż dostęp do poszukiwanych plików jest ograniczony.

Błąd 404 może być też określany w następujący sposób:

Przyjrzyjmy się więc bliżej temu, co prowadzi do powstawania błędu 404.

Error 404 HTTP – jak powstaje?

Za błędami 404 może stać zarówno serwer, jak i użytkownik. Oto przykładowe scenariusze:

Błąd HTTP 404 not found występuje też często z powodu zewnętrznych przekierowań. Linki do Twojej strony mogą zawierać inne witryny. Nie monitorują one ich jednak cały czas. Jeśli usuniesz treści, do których prowadzą owe odnośniki, odwiedzający napotkają error 404.

Błąd 404 – jak naprawić?

Jeśli chcesz wykryć błędy 404, do dyspozycji masz kilka narzędzi:

Google Search Console

Wszelkie przypadki error 404 HTTP znalezione przez crawlera Google są wyświetlane w tym narzędziu. Dodatkowe funkcje pozwalają znaleźć błędy w plikach robots.txt oraz sprawdzić statystyki dotyczące tego, jak często Twoja witryna była indeksowana przez roboty Google.

Dead Link Checker

Dead Link Checker to aplikacja webowa, która pozwala w szybki i prosty sposób wykryć ewentualne błędy 404 na wybranej podstronie lub nawet całej domenie.

W3C Link Checker

Narzędzie to pochodzi od organizacji World Wide Web Consortium (W3C). Pozwala w bardzo szczegółowy sposób sprawdzić pojedyncze strony pod kątem występowania błędów 404. Cały proces zajmuje stosunkowo dużo czasu, ale zwraca dokładne wyniki.

Błąd 404 not found – podsumowanie

Występowanie błędów 404 jest nie do uniknięcia. Korzystaj zatem z omówionych tutaj narzędzi, aby szybko je wykrywać. Dbaj o dobry stan techniczny swojej witryny, dzięki czemu odwiedzający ją będą zawsze zadowoleni.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Zapisz się do newslettera!