HTTP a HTTPS – jak zadbać o użytkowników strony

HTTP a HTTPS – jak zadbać o użytkowników strony

21 maja 2021 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 8 min.

Od tych liter zaczynają się adresy praktycznie wszystkich stron internetowych. Chodzi oczywiście o HTTP i HTTPS. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu, co oznaczają te pojęcia oraz dlaczego obecnie warto korzystać z HTTPS.

Protokół HTTP – czym jest?

Zanim omówimy różnice między HTTP a HTTPS, przybliżmy sobie te dwa terminy.

HTTP to skrót od Hypertext Transfer Protocol. Protokół ten korzysta z TCP (Transmission Control Protocol), zazwyczaj na porcie 80, do wysyłania i odbierania pakietów danych przez sieć.

Mówiąc prościej, z omawianego protokołu korzystają klient i serwer, dzięki czemu użytkownik może komunikować się ze stroną internetową. Klient wysyła wiadomość z żądaniem do serwera HTTP hostującego stronę internetową, a ten zwraca odpowiedź.

Pierwotny protokół HTTP został opracowany i zaproponowany przez Tima Berners-Lee, dyrektora World Wide Web Consortium (W3C), który to zaczął pracę nad nim w 1989 roku. Celem W3C jest opracowywanie protokołów i wytycznych, które zagwarantują jak najlepszy rozwój stron internetowych z długoterminowej perspektywy.

Protokół HTTPS – czym jest?

HTTPS to skrót od Hypertext Transfer Protocol Secure (określany również jako HTTP poprzez TLS lub HTTP poprzez SSL). Ogólnie strony korzystające z HTTPS stosują odpowiednie przekierowania. Dzięki temu, nawet jeśli użytkownik wprowadzi w adresie http://, zostanie i tak przekierowany na stronę korzystającą z HTTPS.

Protokół HTTPS korzysta z TCP (Transmission Control Protocol) do wysyłania i odbierania pakietów danych. Robi to przez port 443, w ramach połączenia szyfrowanego przez TLS (Transport Layer Security).

Protokół HTTPS został stworzony przez firmę Netscape Communications w 1994 roku. HTTPS pierwotnie używał protokołu SSL, który następnie ewoluował w TLS. Z tego powodu określenia SSL oraz TLS są często używane zamiennie.

HTTP a HTTPS – z czego lepiej korzystać?

HTTPS działa praktycznie tak samo, jak HTTP, jednak zapewnia większe bezpieczeństwo transferu informacji. Szyfrowane połączenie znacznie utrudnia niepowołanym osobom dostęp do wrażliwych danych.

Oprócz tego Google kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo stron, gdyż czynnik ten od kilku lat ma wpływ na SEO. Od 2017 roku przeglądarki internetowe zaczęły oznaczać strony niekorzystające z połączenia HTTPS jako niebezpieczne. Ostrzeżenie to ma drastyczny wpływ na to, jak witryna jest postrzegana przez odwiedzających.

HTTPS – jak to zrobić?

W skrócie przejście na HTTPS realizuje się w następujący sposób:

  1. Zakup certyfikat SSL.
  2. Zainstaluj certyfikat SSL na swoim hostingu.
  3. Skonfiguruj wewnętrzne przekierowania na swojej stronie, aby uwzględniały URL z HTTPS.
  4. Ustaw przekierowania 301, aby poinformować Google, że Twoja witryna korzysta teraz z nowego protokołu.

Oczywiście w praktyce cały proces jest bardziej skomplikowany. Jeżeli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, skontaktuj się z nami. Pomagamy naszym klientom dobrać oraz zainstalować odpowiednie certyfikaty SSL.

HTTP a HTTPS – podsumowanie

Bezpieczna strona internetowa to dzisiaj podstawa. Zadbaj zatem o ten czynnik i jak najszybciej przenieś swoją stronę na HTTPS.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!