Jak włączyć protokół SSL na stronie

Jak włączyć protokół SSL na stronie

17 maja 2021 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 4 min.

Bezpieczeństwo stron internetowych to obecnie bardzo istotna kwestia. Zadbać o nią można dzięki protokołom SSL. Jak zainstalować takie zabezpieczenie na swojej stronie? Tego dowiesz się w tym artykule.

Protokół SSL – czym jest i dlaczego warto z niego korzystać?

Zanim przejdziemy do protokołów SSL i jak je włączyć, wytłumaczmy sobie bliżej samo pojęcie. SSL to skrót od Secure Sockets Layer. Termin ten oznacza technologię, która jest stosowana przy ochronie wrażliwych danych takich jak numery dowodów osobistych, numery telefonów, loginy, hasła dostępu, dane kart kredytowych itp.

Dzięki certyfikatom SSL strony mogą korzystać z bezpiecznego protokołu HTTPS, zamiast domyślnego HTTP, który nie zapewnia takiej ochrony danych.

Dlaczego należy korzystać z certyfikatów SSL? Oprócz oczywiście tego, że zapewniają bezpieczeństwo, wpływają na pozycjonowanie w Google. Od 2017 roku większość popularnych przeglądarek oznacza strony bez protokołu HTTPS jako niebezpieczne. Informacja taka bardzo negatywnie wpływa na to, jak witryna jest postrzegana przez użytkowników.

Protokół SSL – jak włączyć?

Instalacja certyfikatu SSL będzie w każdym przypadku nieco (a czasami nawet bardzo) się różnić. Niemniej jednak cały proces można opisać w kilku ogólnych, uniwersalnych krokach.

1. Zakup certyfikat SSL

Pierwszy krok można wykonać na dwa sposoby:

  1. Zakup certyfikat SSL od sprawdzonego, zewnętrznego dostawcy.
  2. Zakup certyfikat od tego samego dostawcy, u którego masz hosting.

W przypadku pierwszej opcji warto porównać ze sobą różne rodzaje oferty. Pod tym adresem znajdziesz przykładowe zestawienie certyfikatów, które pozwolą Twojej stronie korzystać z protokołu HTTPS. Jak widać, ich zakres cenowy oraz parametry techniczne bardzo się różnią, dlatego warto dokładnie przeanalizować taką ofertę.

Wielu popularnych dostawców hostingu sprzedaje także certyfikaty SSL. Oczywiście nie masz dzięki temu dostępu do tak zróżnicowanej oferty, jak w przypadku pierwszej opcji, jednak sam proces instalacji (do którego zaraz przechodzimy), jest w takiej sytuacji zwykle łatwiejszy.

2. Zainstaluj certyfikat SSL

Podstawowym krokiem jest tutaj zaimportowanie certyfikatu SSL do swojego środowiska hostingowego. Proces ten różni się w zależności od tego, z jakiego serwera i oprogramowania do zarządzania nim korzystasz. Pod tym adresem znajdziesz porady, jak zrobić to w przypadku Apache, Exchange i cPanel.

Jeśli nabywasz certyfikat od dostawcy swojego hostingu, na jego stronie powinieneś znaleźć odpowiednie instrukcje. Możliwe nawet, że będzie w stanie Ci w tym pomóc dział obsługi klienta.

3. Wykonaj przekierowania

Jeśli instalujesz certyfikat na stronie, która dotychczas funkcjonowała bez niego, musisz wykonać odpowiednie przekierowania. Witryna zacznie korzystać z protokołu HTTPS, dlatego wcześniejsze adresy URL na HTTP staną się nieaktualne.

W kroku tym mogą pomóc specjalne rozszerzenia. Przykładowo na WordPressie dostępny jest darmowy plugin WP Migrate DB, który automatycznie podmienia dotychczasowe adresy na te z HTTPS.

Jak włączyć protokół SSL – podsumowanie

SSL to podstawa bezpieczeństwa w sieci. Cały proces może być nieco złożony, dlatego skontaktuj się z nami. Pomagamy klientom kupić i zainstalować odpowiednie certyfikaty.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!