21 marca 2022 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 3 min.
W tym artykule poruszamy:
Bezpieczeństwo w przypadku stron internetowych jest bardzo ważne. Jakie różnice w tej kwestii zachodzą między protokołami HTTP a HTTPS? Tego dowiesz się w tym artykule.
HTTP to skrót od Hypertext Transfer Protocol. Ów protokół to określona kolejność i składnia przedstawiania informacji, za pomocą której przez sieć przesyłane są dane. Większość danych przesyłanych przez Internet, w tym zawartość witryn internetowych i funkcje obsługiwane przez API, bazuje na protokole HTTP.
Istnieją dwa główne rodzaje komunikatów HTTP: zapytania i odpowiedzi. Zapytania HTTP są generowane przez przeglądarkę użytkownika w trakcie interakcji z właściwościami strony internetowej. Owe żądania trafiają do głównego serwera lub serwera proxy, aby pozyskać odpowiedź.
Żądania i odpowiedzi HTTP są przesyłane przez Internet w postaci zwykłego tekstu. Problem w tym, że każdy, kto monitoruje takie połączenia, może odczytać ich zawartość. Stanowi to szczególny problem, gdy wysyłane są poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych lub dane wpisywane do formularzy. Osoba o złych intencjach może łatwo przechwycić informacje zawarte w tej komunikacji, a nawet ją manipulować.
HTTPS to skrót od Hypertext Transfer Protocol Secure (określany również jako HTTP over TLS lub HTTP over SSL). Protokół HTTPS wykorzystuje certyfikat SSL (inna nazwa to TLS) do szyfrowania żądań i odpowiedzi HTTP. Dzięki temu tekst jest przesyłany w zaszyfrowanej formie – dla osób niepowołanych wygląda on jak ciąg losowych znaków.
SSL wykorzystuje technologię zwaną szyfrowaniem kluczem publicznym. Istnieją dwa klucze – publiczny i prywatny. Ten pierwszy jest udostępniany urządzeniom klienckim za pośrednictwem certyfikatu SSL serwera. Certyfikaty są podpisywane kryptograficznie przez Urząd Certyfikacji.
Gdy klient otwiera połączenie z serwerem, obie strony komunikacji muszą mieć zweryfikowaną tożsamość. W tym celu wykorzystywane są klucz publiczny i prywatny do uzgodnienia tzw. kluczy sesji, które będą zabezpieczać dalszą komunikację. Wszystkie żądania i odpowiedzi HTTPS są następnie szyfrowane za ich pomocą.
Przez pewien czas korzystanie z HTTPS było konieczne jedynie w przypadku stron przetwarzających wrażliwe dane jak banki i sklepy. Jednak od stycznia 2017 w Google Chrome (czyli najpopularniejszej przeglądarce świata) wszelkie witryny, które nie korzystają z SSL, są oznaczane jako niebezpieczne. Podobne podejście przyjęły także inne programy do przeglądania Internetu.
Z kolei jedno z badań przeprowadzonych przez John Cabot wskazuje, że owo ostrzeżenie skutecznie odstrasza użytkowników – 64% ankietowanych chce opuścić taką stronę od razu. Nie ma zatem wątpliwości – koniecznie powinieneś korzystać z HTTPS.
Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.
Autor artykułu: Karol Michałowski
Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.
Autor artykułu: Karol Michałowski
Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.
Zobacz też:
Zobacz też:
Umów się na bezpłatną konsultację