Czy strona Joomla jest bezpieczna

Czy strona Joomla jest bezpieczna

3 czerwca 2022 Autor: Norbert Wyszyński Czas czytania: 3 min.

CMS Joomla to popularne rozwiązanie, z którego warto korzystać. Być może jednak zastanawiasz się, czy strona korzystająca z tej technologii będzie bezpieczna. Kwestii tej bliżej przyjrzymy się w tym artykule.

Strony Joomla – czy mają braki w zabezpieczeniach?

Strona CVE Details gromadzi informacje na temat luk w zabezpieczeniach, jakie pojawiały się w przypadku różnych technologii na przestrzeni lat.

Od 2005 roku zanotowano 321 luk w zabezpieczeniach, z czego większość z nich to zdalne wykonanie kodu (Execute Code), wstrzyknięcia SQL (Sql Injection) oraz Cross Site Scripting (XSS).

Jak więc widać, problemy z zabezpieczeniami miały miejsce głównie w początkowym okresie funkcjonowania technologii, czyli od 2006 do 2008 roku. W ostatnich latach pojawiło się także nieco więcej luk (ale i tak znacznie mniej niż we wspomnianym okresie), choć w przypadku 2022 roku zapewne wartość ta znowu będzie nieco mniejsza.

Jak interpretować te wyniki? Jeśli porównamy Joomlę z przykładowo WordPressem i Drupalem, to omawiany w tym artykule CMS znajdzie się w samym środku, jeśli chodzi o ilość luk w zabezpieczeniach.

Z drugiej strony należy brać pod uwagę nie tylko podatności na luki, ale także i udział w rynku – im bardziej popularna technologia, tym naturalną koleją rzeczy więcej ataków. Gdy przeanalizujemy zatem te czynniki, wychodzi na to, że Joomla jest najbezpieczniejszym systemem w porównaniu do innych mniej lub bardziej powszechnych rozwiązań.

Zabezpieczenie stron Joomla – o czym warto pamiętać?

W kwestii bezpieczeństwa standardowe procedury są w zasadzie takie same, niezależnie od platformy – dbaj o regularne aktualizacje, używaj silnego hasła, stosuj autoryzację dwuetapową itp. Jak jednak wykazano wcześniej, najwięcej luk w przypadku omawianej platformy dotyczy zdalnego wykonania kodu.

Jak zatem chronić się przed tą praktyką? Stosuj systemy alertów i wczesnego monitoringu. Nie zawsze da się zapobiec atakom RCE, ale im szybciej zostaniesz o nich powiadomiony, tym lepiej.

Wprowadź także zabezpieczenia, które zapobiegają typowym atakom automatycznym jak zapora sieciowa. Postaraj się także wdrożyć funkcje do wyszukiwania luk w bezpieczeństwie oraz narzędzia do testów penetracyjnych, aby zidentyfikować miejsca, w których może dojść do ataku RCE.

Strony Joomla – podsumowanie

Pozycjonowanie stron Joomla to nie wszystko, na co powinieneś zwracać uwagę, jeśli chcesz pozyskiwać klientów przez Internet. Bezpieczeństwo to także bardzo ważny element, gdyż jeśli nie poświęcisz mu odpowiedniej uwagi, ucierpi na tym funkcjonowanie całej witryny, jak i Twoja reputacja.

Skontaktuj się zatem z nami – mamy licznych specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w pracy z CMS-em Joomla, którzy zadbają o to, aby Twoja strona przynosiła zyski i była bezpieczna.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Norbert Wyszyński

Autor artykułu:

Jestem założycielem i specjalistą w sprzedaży oraz marketingu B2B w DNS GROUP od 2017 roku. Posiadam ponad 10-letnie doświadczenie, które wykorzystuję do tworzenia skutecznych strategii sprzedażowych i marketingowych.

Zapisz się do newslettera!