Ile kosztuje wykonanie strony internetowej

Ile kosztuje wykonanie strony internetowej

16 stycznia 2023
Czas czytania to: 9 min.

Jeśli chodzi o tworzenie stron internetowych, cena poszczególnych projektów może się bardzo różnić. W tym artykule poznasz najważniejsze czynniki, które wpływają na ostateczny koszt.

1. Platforma

Przy wyborze platformy warto zwrócić uwagę na jej popularność i stopień rozbudowania, ponieważ czynnik ten ma duży wpływ na dostępność szablonów, wtyczek, a także na to, jak łatwo jest znaleźć odpowiednich specjalistów.

Przykładowo Magento 2 to rozbudowany CMS, którego obsługa wymaga zaawansowanych umiejętności technicznych. Gdy w grę wchodzi tego typu projekt strony internetowej, cena może być znacznie wyższa niż choćby w przypadku WordPressa.

2. Domena

Cena domeny zależy od jej końcówki (np. .pl, .eu, .com) oraz firmy rejestrującej. Wiele firm zwykle od razu nabywa docelowe rozszerzenie (najczęściej.pl), jak i te poboczne (.org, .eu, .biz), aby uniknąć sytuacji, w której podkupuje je konkurencja.

Wstępne koszty zakupu domeny zwykle są tanie (nawet poniżej 10 złotych). Prawdziwe wydatki zaczynają się, gdy w grę wchodzi ich przedłużanie na kolejne lata – tutaj stawki wynoszą często 100 złotych netto rocznie.

3. Hosting

Jeśli chodzi o założenie strony internetowej, cena hostingu odgrywa ważną rolę. Koszt serwera będzie zależeć od jego rodzaju (współdzielony, VPS, dedykowany, w chmurze), ilości miejsca na dysku, transferu danych, szybkości łącza i zabezpieczeń.

W przystępnych cenach dobry serwer może kosztować od 100 do 600 złotych netto rocznie. Dla większości stron (od prostych do średniozaawansowanych sklepów internetowych) taki hosting powinien wystarczyć.

Gdy jednak w grę wchodzą bardzo rozbudowane witryny internetowe, warto zastanowić się nad droższymi opcjami jak serwery dedykowane i w chmurze. Tutaj wydatki mogą przekraczać już nawet 4 000 złotych netto rocznie.

4. Ogólny design i projekt graficzny

Pozyskująca klientów strona internetowa to atrakcyjnie wizualna strona internetowa. Cena w tym przypadku będzie zależeć od tego, jak podejdziesz do realizacji projektu. Do wyboru masz 3 główne sposoby:

5. Zawartość

Aby skutecznie przedstawić swoją firmę, przyciągać ruch i konwertować odwiedzających na klientów, treści na stronie powinny być profesjonalnie napisane oraz dostosowane do oczekiwań grupy docelowej.

Z tego względu w projekcie wykonania strony internetowej, cena powinna uwzględniać profesjonalne usługi z zakresu content writingu i copywritingu. Wydatek w tym aspekcie może wynosić od 500 do kilku tysięcy złotych.

Tworzenie stron internetowych i cena – podsumowanie

Oto kilka przykładowych przedziałów cenowych dla różnych rodzajów stron:

Jeśli chciałbyś zbudować profesjonalną stronę internetową, skontaktuj się z nami.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Zapisz się do newslettera!