Jak zrobić stronę internetową w WordPress

Jak zrobić stronę internetową w WordPress

9 stycznia 2023 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 4 min.

CMS WordPress to obecnie najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie. Jak stworzyć w nim swoją stronę internetową? W tym artykule poznasz najważniejsze informacje na ten temat.

Strony internetowe WordPress – 2 główne wersje CMS-a

WordPress funkcjonuje tak naprawdę w 2 głównych wersjach:

1. WordPress.com

WordPress.com to platforma hostingowa, na której można szybko i w łatwy sposób założyć swoją witrynę:

Korzystając z tej opcji, nie masz niestety pełnej kontroli nad witryną i jej zapleczem. Z drugiej strony hostingiem i wieloma technicznymi sprawami związanymi choćby z bezpieczeństwem zajmują się właściciele platformy, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób dysponującymi mniejszymi umiejętnościami technicznymi.

2. WordPress.org

WordPress.org to ten „domyślny WordPress”, czyli darmowe oprogramowanie typu open-source, które instaluje się na serwerze:

W jego przypadku otrzymujesz pełną kontrolę nad kodem źródłowym, co daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o dostosowywanie witryny do swoich potrzeb. Pełne wykorzystanie potencjału tego typu możliwości wymaga jednak umiejętności technicznych.

W dalszej części artykułu skupimy się na tym, jak tworzyć strony internetowe WordPress, korzystając właśnie z owej wersji darmowego oprogramowania typu open-source.

Tworzenie strony WordPress – podstawowe kroki

Oto jak w 4 krokach stworzyć stronę na WordPress:

1. Kup domenę i hosting

Pierwszym krokiem jest oczywiście dobór domeny oraz serwera. Dobrze zastanów się nad ich zakupem – domena to Twoja wizytówka, podczas gdy serwer stanowi fundament witryny.

2. Zainstaluj WordPressa

Wiele serwerów domyślnie wyposażonych jest w WordPressa, dlatego możesz go zainstalować zwykle jednym kliknięciem. Jeśli nie jest on dostępny, będziesz musiał pobrać oprogramowanie z oficjalnej strony WordPress.org i zamieścić je na hostingu.

3. Wybierz motyw i rozszerzenia

WordPress oferuje tysiące motywów i dodatków, które pozwalają dowolnie zmienić wygląd oraz funkcjonalność strony. Wiele z nich jest darmowych, inne są płatne – znajdziesz je na oficjalnej platformie i innych stronach internetowych.

4. Zamieść content

WordPress znany jest z tego, że pozwala w przystępny oraz łatwy sposób dodawać, jak i edytować treści. Opublikuj zatem pierwsze artykuły blogowe, opisy produktów, usług, czy informacje o sobie/firmie.

Strony internetowe WordPress – inny sposób na ich przygotowanie

Strony internetowe WordPress można też tworzyć w inny sposób – korzystając z tzw. website builderów jak np. Elementor Pro:

Za pomocą takich narzędzi osoby bez umiejętności technicznych mogą tworzyć estetyczne, funkcjonalne i oryginalne strony internetowe.

Rozwiązania takie mają jednak pewne wady – z racji tego, że taki builder upraszcza i automatyzuje wiele aspektów związanych z tworzeniem witryny, jej kod nie jest odpowiednio zoptymalizowany pod SEO co wyklucza pozycjonowanie.

Oprócz tego budowanie strony za pomocą tego typu buildera może ograniczyć możliwość korzystania z innych narzędzi, wtyczek czy też wprowadzanie własnych poprawek w kod.

Strony internetowe WordPress – podsumowanie

W celu osiągnięcia najlepszych efektów optymalnym wyjściem jest kodowanie stron WordPress od podstaw – takie zadanie wymaga jednak odpowiednich umiejętności. Skontaktuj się z nami, jeśli potrzebujesz pomocy pod tym względem.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!