W tym artykule poruszamy:
Kluczowe czynniki wpływające na czas tworzenia strony
Wpływ na czas wykonania strony internetowej ma wiele czynników, spośród których wielkość strony nie jest najważniejszym. Decydując się na nową witrynę dla siebie lub swojej firmy musimy pamiętać, że tworzenie stron internetowych jest procesem wieloetapowym i każdy z etapów może mieć wpływ na ostateczny czas jej tworzenia.
Przy tworzeniu strony internetowej zespół webdeveloperów odpowiadających za frontend, czyli wizualny aspekt strony, musi brać pod uwagę zarówno życzenia Klienta, jak i oczekiwania przyszłych użytkowników strony. Każda branża rządzi się swoimi prawami i posiada ugruntowane trendy funkcjonalne oraz wizualne. Tworząc nową stronę internetową nie możemy działać w oderwaniu od tych trendów wizualnych. Jeśli utworzenie strony będzie wymagało uwzględnienia dużej ilości elementów graficznych, szczególnie projektowanych indywidualnie dla Klienta, animacji lub elementów interaktywnych czas wykonania strony może się wydłużyć.
Wchodząc w interakcję z dowolną stroną internetową pierwszym co w Nas uderza, nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi jest wygląd strony oraz jej user experience (ux). Na ten drugi składają się zarówno logiczne rozplanowanie układu elementów jak i posiadane przez stronę funkcjonalności. Każda z tych funkcjonalności strony internetowej musi być być indywidualne zakodowana, a przypadku implementowania gotowych rozwiązań odpowiednio zsynchronizowana i dostosowana do tworzonej strony.
Przed zleceniem stworzenie nowej strony internetowej warto jest przemyśleć wszystkie funkcjonalności, jakich oczekiwalibyśmy od strony a następnie podzielić je na dwie grupy:
- Funkcjonalności niezbędne/konieczne/obowiązkowe – Są to funkcjonalności, bez których nowa strona internetowa nie może się obejść. Wśród takich funkcjonalności może znaleźć się przykładowo: formularz kontaktowy, aplikacja szybkiego kontaktu dla wersji mobilnej, wyszukiwarka treści lub dostosowanie do WCAG 2.2 dla instytucji kultury oraz urzędów.
- Funkcjonalności nice-to-have – Przeglądając liczne strony internetowe konkurencji można natknąć się na rozwiązania, które wydają się ciekawe i robią na Nas wrażenie, nie jesteśmy jednak do nich bezwzględnie przywiązani. Mogą to być integracje z messengerem. Funkcjonalność “Zostaw numer oddzwonimy w 30 sekund”. ChatBoty AI.
Dokonując podziału funkcjonalności strony internetowej według powyższego schematu otrzymujemy większą kontrolę nad czasem tworzenia strony oraz jej kosztem.
Kroki przy tworzeniu strony internetowej
Niezależnie od przygotowań podjętych przez przyszłego właściciela strony internetowej zespół Web Deweloperski dysponuje własnym procesem, który optymalizuje czas realizacji strony internetowej.
W DNS Group tworzenie stron internetowych opiera się o 6 podstawowych kroków, które są indywidualnie wzbogacane o potrzeby Klienta. Stworzenie planu działania w 6 krokach pozwala na skrócenie czasu tworzenia strony internetowej oraz zapanowanie nad sprawnym przeprowadzeniem procesu tworzenia strony.
Przejdźmy do omówienia poszczególnych kroków i ich wpływu na czas wykonania strony internetowej.
1. Analiza potrzeb Klienta
Strona internetowa powinna przede wszystkim spełniać oczekiwania Klienta, w związku z czym proces tworzenia powinien każdorazowo rozpocząć się od omówienia z Klientem jego potrzeb i oczekiwań. Na tym etapie pomocne stają się narzędzia takie jak Brief, który zawiera kluczowe dla zespołu Web Deweloperów pytania, jak również daje Klientowi możliwość do dodatkowej swobodnej wypowiedzi.
Odpowiadając na pytania odnośnie oczekiwań dotyczących wyglądu strony, jej funkcjonalności oraz bezpośredniej konkurencji Klient ma wpływ na skrócenie czas tworzenia strony internetowej. Przygotowanie się do tych pytań, poprzez wcześniejsze rozważenie funkcjonalności wymaganych oraz nice-to-have oraz zapoznanie z konkurencją realnie wpływa na czas realizacji projektu. Czas w jakim Klient zakomunikuje swojemu Opiekunowi oczekiwania przekłada się na Wed Deweloperów, którzy mogą przystąpić do pracy.
2. Analiza konkurencji
Jest to element, o którym wspomniałem już wyżej jako działanie po stronie Klienta. Sam zespół Web Developerów po otrzymaniu od Klienta odpowiedzi na nurtujące pytania ponownie weryfikuje strony podane jako bezpośrednia konkurencja. Dodatkowo analizowane są strony, które za konkurencyjne uważa przeglądarka Google, lub inna przeglądarka, na widoczności w której Klientowi zależy. Ponowna analiza ma na celu “spojrzenie okiem programisty” na oczekiwane przez Klienta rozwiązania, które wdrożyła konkurencja.
Analizując strony konkurencyjne możemy również znaleźć rozwiązania, które na tych stronach są wdrożone, na które Klient nie zwrócił uwagi. Takie rozwiązania po dostosowaniu do potrzeb i usprawnieniu ich działania mogą mieć znaczący wpływ na UX strony.
Ilość stron konkurencyjnych, które muszą zostać przeanalizowane oraz ich rozmiar zdecydowanie ma wpływ na czas tworzenia nowej strony internetowej. Jednocześnie jednak im więcej stron zostanie przeanalizowanych tym większym zasobem informacji o konkurencji i sposobem jej przyćmienia dysponuje zespół odpowiedzialny za projekt wizualny nowej strony.
3. Planowanie
Uzbrojeni w wiedzę przekazaną przez Klienta oraz informacje pozyskane z analizy stron konkurencyjnych działających w branży Klienta zespół Web Deweloperów opracowuje strukturę strony internetowej, uwzględnia oczekiwane funkcjonalności oraz ich położenie w obrębie strony.
Na etapie planowania rozpoczynają się również prace w obrębie Backend Web Development. Czyli programowania wszystkich funkcjonalności strony internetowej i weryfikowania ich zgodności . Są to działania, które dla przyszłego właściciela strony są niedostrzegalne, ale przekładają się pośrednio na postrzeganie strony przez jej przyszłych użytkowników.
Duże strony, szczególnie Te, które już istnieją w internecie i w oparciu o ich treści będzie tworzona nowa strona internetowa wymagają poświęcenia większej ilości czasu na etapie planowania. Struktura strony musi być rozplanowana w sposób intuicyjny i logiczny. Konieczne jest znalezienie złotego środka pomiędzy szybkim dostępem do wszystkich informacji z poziomu menu, a logiczną strukturą menu, która może się jednocześnie okazać niezgodna z wymogami przeglądarek internetowych lub sprzeczna z zasadą trzech kroków.
4. Projektowanie
Projektowanie strony to łączenie oczekiwań Klienta z obowiązującymi w jego branży standardami wizualnymi oraz oczekiwaniami osób odwiedzających stronę internetową. Frontend Web Deweloper tworzy kompromis pomiędzy właścicielem strony a jej odbiorcą ubrany we własną inwencję twórczą i interpretację standardów branżowych. Realizowana w ten sposób strona ma być atrakcyjna wizualnie i przyjemna w użytkowaniu.
Projekt strony internetowej konsultowany jest z jej przyszłym właścicielem. Zależnie od rozmiaru przyszłej strony konsultowane są poszczególne szablony podstron lub cały projekt. To po stronie Klienta leży ostateczna decyzja w odniesieniu do wyglądu jego strony. Zespół Web Deweloperów może jedynie służyć radą.
Stopień skomplikowania strony internetowej oraz ilość stosowanych na niej grafik oraz elementów interaktywnych ma istotny wpływ na czas tworzenia strony internetowej. To na ten etap poświęcane jest najwięcej czasu pracy. Również na tym etapie czas decyzji po stronie Klienta oraz ilość zgłoszonych zmian przekłada się na ostateczny czas wykonania strony. Ważnym jest więc aby obie strony były aktywnie zaangażowane w cały proces powstawania strony.
5. Tworzenie strony i treści
Dysponując gotowym, zaakceptowanym przez Klienta projektem można przystąpić do łączenia go z zaimplementowanymi funkcjonalnościami strony internetowej, tak aby nie tylko dobrze wyglądały ale i płynnie działały. Na tym etapie dochodzi do łączenia kodu Backend oraz Frontend przygotowanego dla strony.
Wiele stron internetowych potrzebuje tworzenia treści. Dotyczy to zarówno stron nowo tworzonych, jak i stron, które już istnieją w internecie, ale otrzymają zupełnie nową szatę graficzną. Copywriterzy tworzący treści na stronę mogą przystąpić do pisania nowych treści, które będą zgodne z wizualnym układem strony. Nie jest sztuką napisać tekst na stronę. Sztuką jest przygotować go w taki sposób, aby był angażujący dla czytelnika, spełniał wymogi wyszukiwarek internetowych oraz nie zaburzał wizualnie strony.
W DNS Group współpracujemy z doświadczonymi copywriterami SEO, którzy tworzą angażujące treści na strony Naszych Klientów.
6. Optymalizacja
Standardy tworzenia stron internetowych w zakresie kodowania nie zawsze są spójne z wymogami wyszukiwarki Google odnośnie optymalizacji technicznej. W DNS Group tworzymy strony zgodnie ze standardami Google. Każda strona stworzona przez DNS Group po przetestowaniu poprawności działania na wszystkich typach urządzeń przechodzi ponowną analizę wydajności SEO, tak by spełniać wyśrubowane wymogi wyszukiwarki Google względem budowania jej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania.
Nie każda dobra strona internetowa spełnia standardy Google i nadaje się do pozycjonowania. Przed rozpoczęciem współpracy z firmą tworzącą strony upewnijcie się czy posiada ona kompetencje w zakresie SEO.
Strony, które nie spełniają wymogów SEO wymagają zazwyczaj mniej czasu na stworzenie, ale sprawiają problemy w późniejszym reklamowaniu firm. W DNS Group tworzymy strony w oparciu o aktualne wymogi wyszukiwarki Google.
Ile czasu trwa stworzenie strony internetowej za pomocą poszczególnych rozwiązań?
Czas potrzebny na stworzenie strony internetowej różni się zależnie od zastosowanej technologii oraz wykorzystywanego narzędzia. Jak przedstawiłem wyżej na czas wykonania strony wpływa wiele czynników przez co określenie dokładnego czasu zależnie od wykorzystywanej technologii nie jest możliwe. Postaram się jednak przedstawić ogólne różnice w czasie jak i wady i zalety jakie towarzyszą trzem podstawowym rozwiązaniom technologicznym.
Internetowe kreatory witryn
Internetowe kreatory stron są grupą dość zróżnicowaną ponieważ należą do nich zarówno proste systemy CMS, w których stronę tworzymy przy pomocy przeciągnięcia kilku bloków i dodania do nich treści, jak i rozwiązania AI, które na podstawie zadanego przez Nas polecenia tworzą całą stronę internetową uwzględniając jej wygląd, kod i potrzebne treści.
Strony z wykorzystaniem kreatorów AI mogą zostać stworzone zaledwie w kilkanaście sekund będąc gotowe do przeniesienia na hosting. Szybkość nie zawsze idzie w tym wypadku z jakością. Strony takie mogą generować znaczne ilości niepotrzebnego kodu lub być pozbawione zarówno zaawansowanych jak i podstawowych narzędzi optymalizacji SEO.
Wykorzystanie kreatorów może stanowić interesujące rozwiązanie przy tworzeniu stron internetowych, które mają za zadanie promować firmę poprzez Google Ads, jako landing page dla prowadzonej czasowo kampanii. Mogą one też stanowić czasowe rozwiązanie, w okresie tworzenia docelowej strony internetowej.
Nie każda strona stworzona w oparciu o kreator jest zła i wymaga zmiany. Wiele z nich nie pozwala jednak na późniejszą rozbudowę, co przekreśla ich użyteczność przy rozwoju firmy.
Systemy zarządzania treścią (CMS)
Systemy zarządzania treścią CMS są aktualnie najpopularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym do tworzenia stron internetowych. Systemy CMS możemy podzielić na dwa typy
- Rozwiązania typu Page Builder działające według zasady Drag and Drop oraz What You See is What You Got. Obie te zasady odnoszą się do formy wizualnej budowy strony internetowej, na której umieszczamy elementy niczym przy zabawie zestawami klocków Lego.
- Strony budowane w oparciu o kodowanie szablonów w jednym z wybranych języków kodowania, które pozwalają jej użytkownikowi na dowolną edycję treści. Ten typ CMS wymaga zatrudnienia Web Developera, który stworzy stronę internetową zgodnie z wymogami Klienta. Pozwalają one jednocześnie na znacznie lepszą optymalizację SEO i poprawiają pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google.
Strony budowane w oparciu o kodowanie szablonów w jednym z wybranych języków kodowania, które pozwalają jej użytkownikowi na dowolną edycję treści. Ten typ CMS wymaga zatrudnienia Web Developera, który stworzy stronę internetową zgodnie z wymogami Klienta. Pozwalają one jednocześnie na znacznie lepszą optymalizację SEO i poprawiają pozycjonowanie strony w wyszukiwarce Google.
Ręczne kodowanie strony internetowej
Strony ręcznie kodowane są najbardziej klasycznym z rozwiązań, aktualnie niemal nie stosowanym. Stworzenie takiej strony wymaga najwięcej czasu i od chwili swojego powstania do usunięcia z sieci wymagają stałej opieki Web Dewelopera znającego technologię ich utworzenia.
Strony te mają wyraźną przewagę w zakresie możliwości optymalizacji kodu i dostosowania do wymogów pozycjonowania, ale mogą sprawiać trudności w obsłudze i stabilnym działaniu. Czas jaki potrzebny jest na ich stworzenie zależy w dużej mierze od ich wielkości ale zazwyczaj jest dłuższy aniżeli w przypadku stron tworzonych w oparciu o systemy CMS.
Tworząc profesjonalną stronę internetową w oparciu o ręczne kodowanie czas potrzebny na realizację będzie wynosił co najmniej kilka tygodni.
Czas to nie zawsze wszystko
Nie zawsze wszystko możemy zaplanować. Czasami Nasza strona po prostu przestaje działać i potrzebujemy nowej tak szybko jak jest to możliwe. Wtedy szukamy rozwiązania najszybszego lub najszybszego z dobrych. W takim wypadku zazwyczaj musimy iść na kompromisy.
Jeśli stworzenie strony internetowej nie wynika jednak z potrzeby chwili i jest elementem przemyślanej strategii biznesowej zawsze lepiej jest poczekać na produkt wysokiej jakości. Otrzymanie strony internetowej nie tylko atrakcyjnej wizualnie, ale i spełniającej wszystkie wymogi wyszukiwarek internetowych w długiej perspektywie warte jest poświęcenia większej ilości czasu na jej stworzenie.
W DNS Group tworzymy strony internetowe w oparciu o CMS WordPress, które spełniają wymogi SEO i pozytywnie reagują na proces ich pozycjonowania.