Jak sprawdzić czy strona jest bezpieczna

Jak sprawdzić czy strona jest bezpieczna

13 maja 2022 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 3 min.

Korzystając z Internetu, na pewno nie chciałbyś, aby Twoje dane wpadły w niepowołane ręce, albo by komputer został zainfekowany niebezpiecznym oprogramowaniem. Warto dlatego wiedzieć, jak sprawdzić, czy strona jest bezpieczna. W tym artykule poznasz kilka porad.

1. Zabezpieczenie SSL to podstawa

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś wykonać, gdy analizujesz stopień bezpieczeństwa strony internetowej, jest sprawdzenie obecności certyfikatu SSL. Zamienia on adres HTTP (Hypertext Transfer Protocol) na HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure). Dzięki temu dane wymieniane między Tobą, a witryną są szyfrowane, przez co znacznie trudniej jest je przejąć nieodpowiednim osobom.

Jak sprawdzić, czy strona ma certyfikat SSL? Jest to bardzo łatwe. Zwróć uwagę na obecność ikonki kłódki w pasku adresu:

Gdyby jej nie było, zamiast tego ukażę się ikona trójkąta z wykrzyknikiem w środku informująca, że połączenie nie jest bezpieczne.

Jak zabezpieczyć stronę certyfikatem SSL? Niekiedy jest to bardzo łatwe. Przykładowo WordPress pozwala włączyć takie szyfrowanie z poziomu panelu administracyjnego. W większości przypadków konieczny jest jednak zakup certyfikatu od odpowiedniego dostawcy, a następnie jego instalacja, która zwykle wymaga nieco umiejętności technicznych.

W DNS Group za dodatkową opłatą pomagamy naszym klientom we wprowadzeniu certyfikatu SSL, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że cały proces został zrealizowany poprawnie.

2. Dokładnie sprawdź adres

Jedną z metod oszustów jest tworzenie stron, które podszywają się pod docelowe witryny banków, sklepów itp. Przykładowo kilka lat temu jedna z metod naciągaczy polegała na przekierowywaniu użytkowników za pomocą wiadomości SMS na adres www.allegro-lokalnie.me, aby następnie wyłudzić dane płatnicze.

Uważna osoba od razu jednak zwróciłaby uwagę na to, że prawidłowy adres tego serwisu należącego do Allegro to www.allegrolokalnie.pl. Taka uważność bardzo pomaga uniknąć problemów.

3. Zweryfikuj inne dane dotyczące domeny

Jeśli po wykonaniu poprzednich czynności masz jeszcze wątpliwości, pójdź o krok dalej i sprawdź bardziej szczegółowe dane związane z domeną. Skorzystaj z narzędzia whois.domaintools.com. Za jego pomocą da się szybko pozyskać dodatkowe informacje na temat strony jak data rejestracji, lokalizacja adresu IP, zmiany w hostingu, właściciel itp.

Gdyby za pomocą tego narzędzia okazało się, że dany adres został zarejestrowany bardzo niedawno w jakimś egzotycznym kraju z Afryki lub Azji, to na pewno będzie to sygnał ostrzegawczy.

Podsumowanie

Niebezpieczna strona internetowa nie jest tak trudna do wykrycia. Mam nadzieję, że dzięki tym poradom będziesz w stanie skutecznie je zidentyfikować i nie narażać się na niepotrzebne problemy.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!