TOP trendy w tworzeniu stron internetowych na rok 2025

TOP trendy w tworzeniu stron internetowych na rok 2025

Czas czytania: 17 min.

Oczekiwania użytkowników odnośnie stron internetowych podlegają ciągłym zmianom. Zmiany te wynikają z trendów narzucanych przez wielkich graczy. Częstych interakcji ze stronami i aplikacjami, które tworzą przyzwyczajenia w zakresie użytkowania i UX oraz rodzaju i rozmiaru preferowanych urządzeń z dostępem do internetu. Oczekiwania poszczególnych użytkowników różnią się od siebie często diametralnie, w związku z czym przedstawiamy aż 3 TOP trendy w tworzeniu stron internetowych w 2025 roku.

Najważniejsze, co musisz wiedzieć

  • Nowoczesny minimalizm – Strony stawiają na prostotę i szybki dostęp do informacji – mniej ozdobników, więcej czytelnych treści inspirowanych interfejsami AI.
  • Personalizacja doświadczenia użytkownika– Coraz większe znaczenie ma dostosowanie treści, układu i CTA do zachowań użytkownika – zarówno w czasie rzeczywistym, jak i na podstawie danych historycznych.
  • Wyraziste, kontrastowe bloki treści– Duże, przejrzyste sekcje pomagają w odbiorze informacji, są przyjazne dla wzroku i wspierają dostępność (np. dla osób niedowidzących).
  • Minimalistyczne strony sprzedażowe i landing page – Zbyt wiele treści może zniechęcać – użytkownik chce szybkiego kontaktu, nie czytania oferty po raz drugi. Liczy się prostota i intuicyjność.
  • Projektowanie responsywne z myślą o użytkowniku – Strona musi działać równie dobrze na desktopie, jak i na mobile – zachowania użytkowników i źródła ruchu różnią się w zależności od urządzenia.

Jakie są obecne trendy w projektowaniu stron internetowych?

Ogromny wpływ na wygląd stron internetowych mają aplikacje mobilne, w szczególności Media Społecznościowe, z których użytkownicy korzystają na co dzień. Sposób obsługi tych aplikacji definiuje zachowanie i oczekiwania użytkowników w stosunku do UX stron internetowych.

Wiodącymi trendami dla stron internetowych w 2025 roku stają się elementy filozofii prostej i bezpośredniej komunikacji z użytkownikiem. Zawarte wewnątrz tej filozofii trendy skupiają się na poprawie komfortu użytkowania stron przez odbiorców. U podstaw tworzenia stron zgodnych z Trendami na 2025 rok leży dostosowanie ich wyglądu do długotrwałego korzystania z ekranów szczególnie w porze nocnej.

Większość aplikacji mobilnych dostosowując się do oczekiwań swoich użytkowników stworzył tryb ciemny lub tryb systemowy, automatycznie dostosowujący się do ustawień na urządzeniu użytkownika.

Trend ten został również przyjęty przez wyszukiwarkę Google, która w wersji na komputery stacjonarne niezależnie od wybranej kolorystyki systemowej pozwala na ustawienie Dark Mode.

Oto TOP3 trendów na 2025 rok, które należy znać przy tworzeniu stron internetowych:

  • Nowoczesny minimalizm – Strona stawia na przekaz informacji, ograniczając ilość elementów graficznych oraz interaktywnych. Użytkownicy korzystający ze stron minimalistycznych nie muszą obawiać się długiego poszukiwania informacji. Są one im podawane bezpośrednio po wejściu na stronę. Koncepcja przekazywania informacji w sposób minimalistyczny pochodzi od rosnącej popularności rozwiązań takich jak aplikacje ChatGPT, DeepSeek czy Microsoft Copilot, które udzielają informacji z minimalnym wykorzystaniem interfejsu.
    Stosowanie nowoczesnego minimalizmu wiąże się również ze stosowaniem monochromatycznych grafik, często ograniczających się do figur geometrycznych i abstrakcyjnych wyróżników w tle strony. Komunikacja interpersonalna, która stanowiła podstawę stron przez wiele lat, formułowana jako prezentacja realnych pracowników zachęcających do kontaktu, nie została w pełni porzucona, ale jej formuła staje się bardziej stonowana i spójna z wyglądem strony w zakresie stosowanej kolorystyki.
  • Ciemne motywy i kolory – Jeśli mówimy Dark Mode nie możemy oczekiwać niczego innego niż strona w ciemnej palecie barw wiodących. Pierwszym kolorem, który przychodzi nam na myśl jest oczywiście kolor Czarny. Paradoksalnie jednak większość stron i aplikacji wykorzystujących Dark Mode nie korzysta z koloru czarnego, który w długim użytkowaniu może być równie męczący dla oczu jak kolor biały. Strony Dark Mode korzystają w związku z tym z ciemnych odcieni szarości i grafitu jako koloru wiodącego. Nie należy jednak w tym wypadku wykluczać granatów, brązów i zieleni, które są odpowiednie dla wybranych branż.
    Wykorzystując ciemne barwy na stronach tworzona jest spójność komunikacyjna, do której dostosowywane są nie tylko grafiki, ale i zdjęcia przedmiotów, miejsc i osób utrzymane w odpowiedniej kolorystyce.
    Prezentacja pracowników na stronie, wykorzystującej ciemne barwy, powinna być spójna wizualnie z kolorystyką strony. Nie zapomnijmy więc o odpowiednim ubiorze do zdjęć lub wykorzystaniu programów graficznych do odpowiedniego dopasowania ubrań.
    Ciemna kolorystyka strony może zostać osiągnięta poprzez zastosowanie opcji zmiany koloru odwiedzanej strony zgodnie z preferencjami przeglądarki internetowej i systemu lub poprzez ręczny przełącznik umieszczony na stronie. Dzięki temu rozwiązaniu strona nadal może być pełna życia i kolorów, dla osób, których preferencją nie jest oglądanie jej w ciemnych barwach.
  • Duże bloki z żywym kontrastem – Minimalizm w komunikacji z użytkownikiem pozwala na ograniczenie liczby elementów wizualnych na stronie i zagospodarowanie tej przestrzeni większymi blokami prezentującymi treść w sposób przestrzenny i czytelny. Różnica wizualna w tym zakresie dostrzegalna jest głównie na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach takich jak tablety, które posiadają większy rozmiar ekranu od telefonów. Realizacja strony w oparciu o duże bloki sprzyja przyswajaniu prezentowanej informacji oraz ułatwia korzystanie ze strony przez osoby z wadą wzroku, co jest istotne w zakresie rosnących wymogów Google w dostosowaniu stron dla osób niepełnosprawnych.

Nie jesteś pewien, jak powinna wyglądać Twoja nowa strona? Napisz. Konsultanci DNS Group dopasują projekt strony do trendów branżowych oraz Twoich oczekiwań.

Trendy w tworzeniu stron sprzedażowych i landingów

Istnieje niepisany podział stron internetowych według celu w jakim powstały. Najczęściej wśród stron internetowych wyróżniamy:

  • Strony informacyjne – Mające na celu przekazanie czytelnikowi bazy wiedzy. Stronami internetowymi o charakterze informacyjnym są zarówno portale newsowe jak i specjalistyczne strony internetowe nakierowane na pogłębienie informacji na jeden, wybrany temat.
  • Strony usługowe – Podstawowym celem istnienia stron usługowych jest prezentacja usług świadczonych przez właściciela strony lub agregowanie usług świadczonych przez wielu wykonawców z podziałem na kategorie. Strona usługowa musi w swoim projekcie zakładać prezentowanie przebiegu usługi oraz czasu jej wykonania. Cenną informacją, której konsument poszukuje na tego typu stronach jest cennik świadczonych usług.
  • Sklepy internetowe – U podstaw projektu każdego sklepu internetowego leży stworzenie wydajnego lejka sprzedaży, który poprowadzi klienta za rękę od pierwszej chwili odwiedzin w witrynie, do wyświetlenia ekranu potwierdzenia zakupu. Tworząc projekt sklepu internetowego zawsze należy uwzględniać łatwość dokonania zakupu oraz budowę wiarygodności sklepu. Elementy te mogą niestety stać w opozycji do siebie. Ostateczny projekt sklepu internetowego musi stanowić balans pomiędzy budową wizerunku, a budową sprzedaży.

Proces tworzenia stron internetowych musi zawsze uwzględniać ich rodzaj oraz założenia leżące u podstaw ich istnienia. Rolą, która spoczywa na grafiku lub web developerze projektującym stronę internetową jest określenie wspólnie z właścicielem strony jak będzie on mierzył korzyści z jej posiadania.

W przypadku większości stron internetowych celem takim jest nawiązanie kontaktu z potencjalnym Klientem. Kontakt taki najłatwiej jest osiągnąć poprzez stworzenie dedykowanych stron sprzedażowych, landing page. Istnieją ugruntowane trendy w tworzeniu stron sprzedażowych, które generują wysoką liczbę konwersji. Innowacyjne strony internetowe nie zawsze są tymi, które sprzedają najlepiej. Warto więc poznać nowoczesne trendy towarzyszące tworzeniu stron sprzedażowych i landingów.

Minimalistyczny design w tworzeniu stron sprzedażowych i landing page

Decydując się na stworzenie dedykowanej strony służącej nawiązaniu kontaktu z Klientami należy pamiętać, że osoba, która dotarła do tej strony jest zdecydowana na kontakt. Jeśli Klient dociera do strony sprzedażowej po odwiedzeniu innych zakładek witryny jest on już w pełni świadomy oferty oraz korzyści z niej płynących. Ponowne przekazywanie tych informacji, szczególnie jeśli informacje te poprzedzają formę kontaktu mogą doprowadzić do jednej z trzech sytuacji:

  • Zniechęcenie – Jeśli pierwszą rzeczą, którą Klient zobaczy nie będzie forma kontaktu, a tekst sprzedażowy Klient może zrezygnować z dalszego poszukiwania preferowanej formy kontaktu.
  • Irytacja – Użytkownik, który odwiedza stronę z danymi kontaktowymi jest Klientem zdecydowanym. Jeśli strona nie pozwoli mu na wykonanie oczekiwanej czynności Klient ucieknie do konkurencji.
  • Wzbudzenie wątpliwości – Jeśli treści informacyjne na sprzedażowym landing page będą unikalnymi treściami, które nie występowały na wcześniej odwiedzanych przez użytkownika podstronach może on otrzymać informacje, które zmienią jego decyzję.

Klient, który dociera na sprzedażowy landing page pomijając lejek sprzedaży, na przykład poprzez organiczne wyniki wyszukiwania musiał wykonać interakcje prowadzące go wprost do strony sprzedażowej. Należy więc również traktować taką osobę jako świadomego i zdecydowanego Klienta, a jego obecność nie powinna stanowić usprawiedliwienia do umieszczania na tworzonej stronie sprzedażowej zbędnych informacji.

Rozumienie potrzeby użytkowników strony internetowej – Trendy UX w tworzeniu stron internetowych

Istnieją dwie „szkoły” w tworzeniu lejków sprzedażowych.

Pierwsza mówi o prowadzeniu Klienta za rękę od chwili pojawienia się na stronie internetowej do dokonania konwersji. Przyjmując to założenie proces projektowania stron obejmuje nie badania zachowań użytkownika, a oczekiwań właściciela strony. Niezależnie, czy przyjętą na wstępie projektu konwersją będzie wypełnienie formularza kontaktowego, czy też połączenie telefoniczne wszystkie kluczowe elementy strony muszą prowadzić jej użytkownika do wykonania pożądanej interakcji.

Druga szkoła tworzenia stron internetowych opiera się na trendzie „Ads blindendess”. Trend ten zakłada, że użytkownicy stron są w internecie bombardowani reklamami oraz sztuczkami psychologicznymi mającymi na celu skłonienie ich do zakupu tak często, że stali się na nie odporni. Współcześni użytkownicy stron internetowych dokonują zakupu lub konwersji w oderwaniu od tradycyjnego lejka sprzedażowego. Poruszają się po stronie internetowej jak i jej otoczeniu sieciowym w sposób nieprzewidywalny i często chaotyczny. Trendy i kierunki projektowania stron internetowych muszą uwzględniać niestandardowe zachowania użytkowników, a ścieżka konwersji na takich stronach musi być maksymalnie uproszczona.

Tworząc stronę internetową, która ma budować konwersję należy odpowiedzieć na pytanie, co stanowi dla Nas wartość nadrzędną. Pozyskanie Klienta, czy pozyskanie Klienta o oczekiwany przez Nas sposób.

Przyjmijmy za przykład usługę pozycjonowania stron internetowych. Preferowaną formą kontaktu będzie w takim wypadku z całą pewnością wypełnienie formularza kontaktowego oraz podanie adresu strony internetowej. Na tej podstawie konsultant może zadzwonić uzbrojony w wiedzę o aktualnej widoczności strony mając wykonany podstawowy audyt oraz posiadając podstawową wiedzę o bezpośredniej konkurencji. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby konwersja odbyła się poprzez proaktywny kontakt telefoniczny od Klienta, w czasie którego Konsultant otrzyma informacje o stronie internetowej, oczekiwaniach Klienta oraz firmach postrzeganych jako konkurencja.

Preferowana forma konwersji to nic innego jak strefa komfortu, w ramach której nie możemy się zamykać oczekując, że to Klient dostosuje się do Naszych oczekiwań.

Responsywne strony internetowe – Projekt dopasowany do zachowań Klientów

Preferencje odnośnie wykorzystywanych do użytkowania internetu urządzeń różnią się zależnie od branży, wieku, płci oraz kanału sprzedaży. Tworząc stronę internetową należy dopasować ją do preferencji użytkownika. Kluczowe elementy strony internetowej różnią się swoją dostępnością i widocznością zależnie od wykorzystywanego urządzenia i coś, co w przypadku strony internetowej na urządzeniu stacjonarnym będzie rozwiązaniem idealnym pod względem sprzedażowym na telefonie absolutnie się nie sprawdzi.

Jako przykład wykorzystajmy elementy Call To Action, które odwiedzając ten wpis widzicie w prawej kolumnie obok tekstu. Żaden z tych elementów nie będzie widoczny na urządzeniach mobilnych. Tworząc stronę sprzedażową należy być zawsze w pełni świadomym jak zachowa się ona na urządzeniach mobilnych, jak również wybrać preferowaną wersję strony już na etapie jej tworzenia?

Czy wiecie, że nawet w przypadku stron internetowych dla których ponad połowa ruchu organicznego pochodzi z urządzeń stacjonarnych ponad 90% ruchu z reklam Google Ads może pochodzić z urządzeń mobilnych? W DNS Group tworzymy strony sprzedażowe dopasowane do użytkowników. Zapytaj o projekt Twojej nowej strony internetowej!

Korzyści z podążania za trendami w projektowaniu stron internetowych

Tworząc stronę internetową nie należy bezkrytyczne podążać za trendem, ponieważ trendy przychodzą z góry. Najpierw stają się one wiodącym wyglądem dużych stron korporacyjnych, rozlewając się następnie na liderów poszczególnych branż i rynków, by na końcu zostać uwzględnionymi przez usługowe strony lokalne.

Decydując się na stworzenie nowej strony dla swojej firmy należy wykonać research wśród liderów rynku, oraz liderów rynków zagranicznych, by dopasować się wizualnie do “graczy z pierwszej ligi”. Nie starajmy się wzorować na stronach lokalnej konkurencji, której strona mogła zostać wykonana na gotowym szablonie lub powstać przed kilku laty.

Jeśli na nowo tworzonej stronie zaimplementujemy już dzisiaj elementy zgodne z najnowszymi trendami, jej wygląd znacznie dłużej będzie świeży i przyjazny dla użytkowników, a kolejne zmiany wizualne będą potrzebne po dłuższym czasie.

Jeśli posiadasz już stronę internetową, pamiętaj żeby jej nowa wersja była jej ewolucją, nie rewolucją. Stali klienci powinny mieć poczucie, że nadal współpracują z Twoją firmą w nowej, lepszej odsłonie.

Specjaliści DNS Group połączą tradycję z nowoczesnością, tworząc stronę zgodną z oczekiwaniami użytkowników i spójną z Twoją dotychczasową komunikacją marketingową.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!