500 internal server error

500 internal server error

23 lipca 2021 Autor: Karol Michałowski Czas czytania: 4 min.

500 server error to jeden z najbardziej irytujących błędów strony internetowej, gdyż wskazuje na poważny problem, jednak jest bardzo nieprecyzyjny. W tym artykule poznasz jednak sprawdzone sposoby, jak zaradzić temu zjawisku.

500 internal server error – co to znaczy?

Kod 500 Internal Server Error wskazuje, że serwer natknął się na coś, co uniemożliwia mu spełnienie żądania.

Kiedy odwiedzasz stronę internetową, przeglądarka wysyła żądanie do serwera, na którym witryna jest hostowana. Serwer następnie je przetwarza i odsyła potrzebne zasoby (PHP, HTML, CSS, itp.) wraz z nagłówkiem HTTP.

HTTP zawiera również tzw. kod statusu HTTP. Służy on do informowania użytkownika o stanie żądania. Kod 200 oznacza, że wszystko jest w porządku. Z kolei liczba 500 oraz jej odmiany (501, 502, 503, 504 itd.) wskazują, że coś jest nie tak.

500 server error to nie jedyne spotykane oznaczenie. W zależności od strony można spotkać się także z następującymi wariantami:

  • HTTP 500
  • 500 error
  • Strona nie może zostać wyświetlona – HTTP 500

Jak zatem poradzić sobie z omawianym problemem? Oto sprawdzone sposoby:

1. Załaduj ponownie stronę

Twój serwer może po prostu potrzebuje trochę odświeżenia, aby pozbyć się tymczasowych błędów. Scenariusz taki ma miejsce zazwyczaj krótko po zaktualizowaniu motywu lub rozszerzenia na stronie.

Jeśli często dochodzi do sytuacji, w których do pozbycia się błędu 500 konieczne jest odświeżenie strony, powinieneś skontaktować się ze swoim dostawcą hostingu.

2. Wyczyść pliki podręczne przeglądarki

Czasami problem leży po stronie przeglądarki, która z jakiegoś powodu nie jest w stanie dobrze komunikować się z serwerem. Wyczyszczenie plików podręcznych (cache) potrafi zaradzić tej sytuacji.

3. Spróbuj zalogować się na konto administratora

Jeśli korzystasz z któregoś z popularnych CMS-ów jak WordPress, zaloguj się na konto administratora. Gdy jest to niemożliwe, prawdopodobną przyczynę problemu można od razu zawęzić do pluginów, z jakich korzystasz.

500 server error potrafi łatwo wystąpić z powodu nowych lub niedawno zaktualizowanych rozszerzeń oraz motywów. Z tego powodu warto na początek wypróbować je w środowisku testowym, a same aktualizacje przeprowadzać pojedynczo. Dzięki temu łatwiej będzie Ci wykryć, co przyczyniło się do powstania problemu.

4. Sprawdź plik .htaccess

Instalowanie wtyczek lub motywów oraz dokonywanie innych zmian na stronie może spowodować uszkodzenie pliku .htaccess i utworzyć wewnętrzny błąd serwera. Znajdź go zatem i zmień jego nazwę. Pamiętaj jednak, aby pozostawić człon .htaccess.

Otwórz jeszcze raz stronę i sprawdź, czy wewnętrzny błąd serwera zniknął. Jeśli tak, to znaczy, że znalazłeś źródło problemu. Wygeneruj zatem ponownie plik .htaccess.

Błąd 500 – podsumowanie

Określenie przyczyny omawianego błędu może być trudne. Jeśli jednak zastosujesz się do omówionych tutaj porad, na pewno uda Ci się mu zaradzić.

Udostępnij artykuł:

Dziękujemy że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapisz do newslettera żeby nie przegapić kolejnych artykułów.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Karol Michałowski

Autor artykułu:

Jako specjalista SEO z 15-letnim doświadczeniem w swoim portfolio posiadam pracę z portalami informacyjnymi i agencjami interaktywnymi. Obecnie pełnię rolę Head Of SEO w renomowanej agencji DNS Group.

Zapisz się do newslettera!